Atatürk Baraj Gölü'nde yaşayan (Silurus triostegus heckel, 1843 ve Chondrostoma reglum heckel 1843)'un biyo ekolojik özellikleri
- Tez No: 76387
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada, Fırat Nehri üzerinde yer alan Atatürk Baraj Gölü'nde yaşayan Silurus triostegus Heckel, 1843 ve Chondrostoma regium (Heckel, 1843)'un, yaş kompozisyonu, büyüme, yaş-boy, yaş-ağırlık ve boy-ağırlık ilişkileri, kondüsyon faktörü, üreme yaşı, üreme zamanı ve yumurta sayısı gibi özellikleri incelenmiştir. Silurus triostegus'un I-XI yaş arasında yayılış gösteren toplam 623 örneğinin % 48,3'ü dişi ve % 51,7'si erkek bireylerden oluşmuştur. Eşeysel olgunluk yaşı erkeklerde III, dişilerde ise IV yaş olarak belirlenmiştir. Üreme periyodunun Mayıs Haziran ve Temmuz aylarında olduğu saptanmıştır. Chondrostoma regium 'un ise I- VIII yaş arasında dağılış gösteren toplam 725 örneğinin % 58,2'si dişi ve % 41,8'i erkek bireylerden oluşmuştur. Bu türde erkek bireylerin II, dişilerin ise III yaşında eşeysel olgunluğa ulaştığı belirlenmiştir. Üreme periyodunun Mayıs ve Haziran aylan arasında olduğu saptanmıştır. Ayrıca göl suyunun bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, age composition, growth, age-length, age-weight and length- weight relationships, condition factor, sexual maturity age, spawning period and fecundity of Silurus triostegus Heckel, 1843 and Chondrostoma regium (Heckel, 1843) in Atatürk Dam Lake on Euphrates River were investigated. In the Silurus triostegus, the percentage of the males was 48.3 %, the females 57.7 % out of 623 specimens ranging between age groups I-XI. It was determined that spawning occured in May, June and July. The first maturity age was the third for males and the fourth for females. In the Chondrostoma regium, the percentage of the males was 58.2 %, the females 41.8 % out of 725 specimens ranging between age groups I-VIII. The first maturity age was second for the males and third for the females. Spawning occured in may and June. Also, some chemical and physical characteristcs of the lake water were determined.