Altın, gümüş ve palladyumun amberlit XAD-16 ile zenginleştirme şartlarının araştırılması ve alevli AAS ile tayini
Determination of gold, silver and palladium by flame atomic absorption spectrometry after preconcentration with amberlite XAD-16 resin
- Tez No: 76388
- Danışmanlar: PROF. DR. A. REHBER TÜRKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada, Au, Ag ve Pd, Amberlit XAD-16 reçinesi içeren bir kolon kullanılarak zenginleştirilmiştir. pH, kompleksleştirici, elue edici çözelti cinsi ve konsantrasyonu, numune akış hızı ve numune hacmi gibi faktörlerin zenginleştirme verimine etkisi de araştırılmıştır. Deneysel olarak belirlenen optimum şartlarda Au, Ag ve Pd'un geri kazanma verimleri sırasıyla %(95,48±0,04), %(99,20+0,07) ve %(98,03±0,08) olarak elde edilmiştir. Reçinenin adsorpsiyon özelliklerini belirlemek için Au, Ag ve Pd'un adsorpsiyon izotermleri çalışılmış ve bağlanma denge sabitleri ve adsorpsiyon kapasiteleri hesaplanmıştır. Metodun gerçek numunelere uygulanabilirliğini araştırmak için, Fe, Cu, Ni, Na, K, Ca ve Mg gibi bazı matriks elementlerinin geri kazanma verimine etkisi incelenmiştir. Matriks elementinin 1000 kat fazlasına kadar yeterli geri kazanma verimi elde edilmiştir, önerilen metotlar Au, Ag ve Pd tayini için standard referans malzemeye (SRM) uygulanmıştır. Au, Ag ve Pd arasıyla %3,5, %6,25 ve %5,68'lik bağıl hata ile tayin edilmiştir. Analiz elementlerinin gözlenebilme ve tayin sınırlan da tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Au, Ag and Pd have been preconcentrated by using a column containing Amberlite XAD-16 resin. The effect of the factors such as pH, complexing agent, the type and concentration of elution solutions, the flow rate and the volume of sample solution on the preconcentration efficiency have also been investigated. At optimum conditions determined experimentally, the recoveries of Au, Ag and Pd were found as to be (95,48±0,04)%, (99,20±0,07)% and (98,03±0,08) respectively. For the determination of the adsorption behaviour of the resin, the adsorption isotherms of Au, Ag and Pd have been studied and the binding equilibrium constants and the adsorption capacities have been calculated. In order to investigate the applicability of the method to real samples, the effect of some matrix elements such as Fe, Cu, Ni, Na, K, Ca and Mg on the recovery have been investigated. Sufficient recovery has been obtained up to 1000 fold excess of matrix elements. The proposed methods have been applied for the determination of Au, Ag and Pd on the standard referans material (SRM). Au, Ag and Pd have been determined with the relative errors 3,5%, 6,25% and 5,68% respectively. The detection and quantitation limits of the analytes have been also determined.