Temel hak ve özgürlüklerin korunmasında pozitif yükümlülükler
Positive obligations in the protection of fundamental rights and freedoms
  1. Tez No: 763900
  2. Yazar: ÖMER FARUK KIZILKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Temel hak ve özgürlükler bireylerin doğuştan sahip oldukları, devredilmez ve vazgeçilmez haklardandır. Bu hakların öncelikli olarak devletler tarafından tanınması, saygı gösterilmesi, korunması ve en son olarak da bu hakların gerçekleştirilmesine uygun bir adli, idari ve yasal sistemin oluşturulması gerekmektedir. Özellikle Avrupa Konseyine üye devletler açısından bakıldığında 2.Dünya Savaşı sonrası negatif yükümlülüklerin bir sonucu olarak tanıma ve saygı gösterme ödevlerinin gereği olarak devletler temel hak ve özgürlükleri yasal zeminde tanıyarak bu hakların korunması için gerekli düzenlemeleri sağlamaya çalışmışlardır. Negatif yükümlülüklerin tek başına temel hakların etkili kullanımlarında yeterli olmadığı, devletlerin ayrıca aktif bir davranış modeli içerisine girerek temel hakların korunması ve gerçekleşmesini sağlamaları gerektiği şeklinde bir anlayış süreç içerisinde gelişerek pozitif yükümlülükler olarak kavramsallaşan bir doktrinin oluşmasına zemin hazırlamıştır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde oluşan bu doktrin, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yolunun sağlanması ile birlikte ülkemizde uygulamada sıkça karşılaşılan ve akademik açıdan rağbet gören bir konu haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Fundamental rights and freedoms are known as the inalienable and indispensable rights of individuals. These rights must be recognized, respected and protected primarily by states. In addition, it is necessary to establish a judicial, administrative and legal system suitable for the realization of these rights. Particularly, the member states of the Council of Europe have tried to provide the necessary arrangements for the protection of these rights by recognizing fundamental rights and freedoms on the legal basis as a requirement of their negative obligations and duty to recognize and respect after the Second World War. An understanding that negative obligations alone are not sufficient for the effective use of fundamental rights and that states must also engage in an active behavior model and ensure the protection and realization of fundamental rights has developed in the process and paved the way for the formation of a doctrine conceptualized as positive obligations. This doctrine, which was formed before the European Court of Human Rights, has become an academic issue that is frequently encountered in practice in our country with the provision of individual application to the Constitutional Court.