Determination of cytochrome P450 enzyme activities in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) treated with caffeine and cotinine
Kafein ve kotinin ile muamele edilen gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)'nda sitokrom P450 enzim aktivitelerinin belirlenmesi
- Tez No: 763911
- Danışmanlar: PROF. DR. AZRA BOZCAARMUTLU BÜKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kafein kahvede bulunan ana bileşiktir. Kotinin nikotinin ana metabolitidir. Nikotin de tütün yaprağında bulunan bir alkoloittir. Bu kimyasallar doğal su kaynaklarına belediye atık suları ile taşınmaktadır. Kafein ve kotinin son yıllarda farklı sucul ortamlarda ölçülmüştür. Bu kimyasalların sucul organizmalar üzerine etkisi tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı kafein ve kotininin CYP1A-ilişkili 7-etoksiresorufin O-deetilaz (EROD), CYP2B-ilişkili pentoksiresorufin O-depentilaz, CYP2E-ilişkili anilin 4-hidroksilaz ve CYP3A-ilişkili eritromisin N-demetilaz enzim aktiviteleri üzerine etkisini erkek ve dişi gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) belirlemektir. Bu amaçla, 48 balık tek başlarına veya birlikte 50 µg/L kafein ve kotinine 48 saat süresince maruz kalmıştır. Bu süre sonunda, karaciğerler alınmıştır ve mikrozomlar hazırlanmıştır. Enzim aktiviteleri mikrozomlarda ölçülmüştür. EROD aktivitesi kafein ile muamele edilen dişi balıklarda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak farklı bulunmuştur. PROD aktivitesi kotinin ile muamele edilen dişi balıklarda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak farklı bulunmuştur. A4H aktivitesi kafein ile muamele edilen erkek balıklarda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak farklı bulunmuştur. Kafein verilen grubta ve kotinin verilen grubta bulunan erkek balıkların ERND aktivitesi kontrol grubundan daha düşük bulunmuştur. Fakat bu farklar istatistiksel olarak anlamlı değildir. İn vivo çalışmalar kafein ve kotininin bazı sitokrom P450 enzimlerinin aktivitelerini değiştirdiğini göstermiştir. Bu değişimlerde cinsiyet farkı vardır. İn vivo çalışmalara ek olarak in vitro çalışmalarda aynı enzim aktivitelerinde yapılmıştır. CYP3A-ilişkili ERND aktivitesi gökkuşağı alabalığında kafein ve kotinin ile inhibe olmuştur. İn vitro çalışmaların sonuçları bize CYP3A'nin kafein ve kotinin metabolizmasında rolü olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Caffeine is the main compound found in coffee. Cotinine is the major metabolite of nicotine. Nicotine is an alkaloid found in tobacco leaves. Caffeine is the main compound found in coffee. These chemicals are transferred into natural water sources through municipal effluents. Caffeine and cotinine have been recently measured in different aquatic environments. The effect of these chemicals on aquatic organisms are not fully known. The aim of this study was to determine the effect of caffeine and cotinine on CYP1A-associated 7-ethoxyresorufin O-deethylase (EROD), CYP2B-associated 7-penthoxyresorufin O-depenthylase (PROD), CYP2E-associated aniline 4-hydroxylase (A4H) and CYP3A-associated erythromycin N-demethylase (ERND) activities in male and female rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). For this purpose, 48 fish were treated with individually or in combinations of 50 µg/L of caffeine and cotinine for 48 hours. At the end of this time period, liver tissues were taken and microsomes were prepared from each tissue. Enzyme activities were measured in microsomes. EROD activities of female fish treated with caffeine was significantly different from the control group. PROD activities of female fish treated with cotinine was significantly different from the control group. A4H activities of male fish treated with caffeine was significantly different from the control group. ERND activities of male fish in caffeine administration group and cotinine administration group were lower than the control group. But these differences were not significant. In vivo studies indicated that caffeine and cotinine altered the activities of some of cytochrome P450 enzymes. There were gender differences in these alterations. In addition to in vivo studies, in vitro studies were also carried out in the same enzyme activities. CYP3A-associated ERND activity was inhibited with caffeine and cotinine in rainbow trout liver microsomes. In vitro study results indicated the role of CYP3A on the metabolism of both caffeine and cotinine.