Sağlık hizmetlerinde kalite ve çalışan motivasyonu: Kocaeli ili Gebze ilçesinde bir araştırma
Quality standards and employee motivation in health services: A study in Gebze district of kocaeli province
- Tez No: 763962
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA DAYIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlıkta kalite standartlarının, sağlık çalışanlarının motivasyonu üzerine etkisini belirlemektir. Bu amaçla, kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak ve gönüllü olarak anketi yanıtlamayı kabul eden 323 sağlık çalışanına anket uygulanarak veriler toplanmıştır. Araştırma verilerini toplamak için kalite algısı ölçeği ve motivasyon ölçeği kullanılmıştır. Verileri analiz etmek için geçerlik ve güvenirlik analizi gerçekleştirilmiş, açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi ile anket ölçekleri Yapısal Eşitlik Modeli çerçevesinde test edilmiştir. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde SPSS 25.0 ve AMOS 24.0 istatistik programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of health quality standards on the motivation of health professionals. For this purpose, data were collected by using the easy-to-use sampling method and by applying a questionnaire to 323 health professionals who voluntarily agreed to answer the questionnaire. In order to collect the research data, the quality perception scale and the motivation scale were used. In order to analyze the data, validity and reliability analysis were performed, exploratory and confirmatory factor analysis and questionnaire scales were tested within the framework of Structural Equation Modeling. SPSS 25.0 and AMOS 24.0 statistical programs were used to evaluate the research data.