Sağlık hizmetlerinde toplam kalite yönetiminin çalışanlara etkisi: Kırklareli ili sağlık çalışanları örneği
The effect of total quality management to the health care employees: Example of Kırklareli
- Tez No: 332813
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYGÜL YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüz artan rekabet koşulları, hızla değişen teknolojik gelişmeler, müşteri taleplerinin artması, değişen ekonomik koşullara ayak uydurabilme ve kaliteli hizmet verebilme adına çalışmalar hız kazanmıştır. Bu çalışmalar sonucunda, bir yaşam tarzı olarak belirlenen kalite kavramı ortaya çıkmıştır. Kalite kavramı zaman içerisinde değişik bakış açılarıyla ele alınmış ve muayene, kalite kontrol, kalite güvencesi, kalite yönetim sistemi ve bugünkü biçimiyle toplam kalite yönetimi olarak en geniş boyutta kullanılmaktadır. Toplam Kalite Yönetimi, sürekli iyileşme ve gelişme, müşteri odaklı olma, tüm çalışanların katılımı, hataların önlenmesine yönelik çalışmalar, motivasyon, eğitim, yönetimin katılımı ve önderliği gibi konular üzerinde yoğunlaşan, bunu bir hayat felsefesi olarak düşünen modern bir yaklaşımdır. Bu çalışmada, Toplam Kalite Yönetiminin tarihçesi, başlıca özellikleri, amacı, temel ilkeleri anlatıldıktan sonra Sağlık Kurumlarında Toplam Kalite Yönetiminin uygulanması ve karşılaşılan güçlükler değerlendirilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda Toplam Kalite Yönetiminin çalışan personel üzerinde olumlu etkiler yarattığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Toplam Kalite Yönetimi artan rekabet, eğitim düzeyi ve iletişim nedeniyle çağımız işletmeleri açısından kaçınılmaz bir olgudur. Toplam Kalite Yönetimi bu anlayışın işletmelere yansıtılma aracıdır. Sağlık hizmetlerinde kalite uygulamaları hasta ve personel memnuniyetinin sağlanması, ekonomik kaynakları en verimli kullanma ve çağdaş hizmet sunumunu yakalayabilmek için bir gerekliliktir.
Özet (Çeviri)
In today's increasingly competitive market environment, the rapidly changing technological advances, increasing customer demands, adapt to changing economic conditions and studies to give better quality service has gained momentum. As a result of these studies, the concept of quality has emerged as a lifestyle. In time, the concept of quality were discussed in different perspectives like; inspection, quality control, quality assurance, quality management system, and is used today to the greatest extent in the present form of total quality management. Total Quality Management, is a modern approach focusing on issues such as; continuous improvement and development, being customer-focused, involvement of all employees, studies for the prevention of errors, motivation, education, participation and leadership of the management and, considering it as a philosophy of life. In this study, after explaining the history, the main features, the purpose and the basic principles of Total Quality Management, implementation of Total Quality Management in Health Care Organizations and the difficulties encountered evaluated. As a result of this research it has been identified that Total Quality Management has created a positive impact on employees. As a result, due to increased competition, the level of education and communication, Total Quality Management is an inevitable phenomenon for the enterprises our time. Total Quality Management is the utility of this approach to be portrayed into businesses. Quality applications in health care services are a requirement for patient and staff satisfaction, ensuring the most efficient use of economic resources and to achieve a contemporary service delivery.