Farklı biyoaktif pulpa kaplama materyallerinin sertleşme zamanlarının dental adezivler ile olan bağlanma dayanımına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of setting times on shear bond strength of different bioactive pulp capping materials to dental adhesives
  1. Tez No: 763964
  2. Yazar: ASLIHAN KANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK TÜRKAYDIN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, üç farklı biyoaktif pulpa kaplama ajanına, farklı içerikte iki kompozit rezin 15 dakika ve 72 saat sonra uygulandığında oluşan bağlanma dayanımlarının değerlendirilmesidir. Materyal ve Metod: Toplam 72 adet blok, bir yüzeyinde 4 mm çapında 2 mm yüksekliğinde silindirik kavite olacak şekilde 3D printerda hazırlandı. Her bir pulpa kaplama materyali için 24 adet olacak şekilde Biodentin, MTA Angelus, MM MTA materyalleri, üretici firmalarının talimatları doğrultusunda hazırlanarak, bloklardaki kavitelere yerleştirildi. Hazırlanan bloklar, 15 dakika ve 72 saat sonra EverX Flow ve Gaenial Universal Injectable kompozit rezinleri uygulanacak şekilde gruplandırıldı (n:6). Örneklerin makaslama bağlanma dayanım değerleri, üniversal test cihazında ölçüldü. Kırık tipleri, stereomikroskopta incelendi. Veriler, IBM SPSS 25 programında analiz edildi. Bulgular: Zamanlar için materyallere göre elde edilen değerlerin ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır (p>0,05). Restoratif işlemler 15 dk sonra uygulandığında Biodentin-EverX Flow grubunda, 72 saat sonra uygulandığında MTA Angelus-EverX Flow grubunda en yüksek SBS değeri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the shear bond strength of variorus dental adhesives to several bioactive pulp capping materials with different time intervals. Material and methods: A total of 72 blocks with a hole (4 mm diameter and 2 mm height) were prepered using 3D printer. Biodentin, MTA Angelus, MM MTA materials were prepared accordance with the instructions of the manufacturers, as 24 blocks for each pulp capping materials. Than, they were placed in the cavities of the blocks. The prepared blocks were grouped to apply EverX Flow and G-aenial Universal Injectable composite resins after 15 minutes and 72 hours (n:6). Shear bond strength values of the samples were determined in a universal testing device. Fracture types were evaluated using stereomicroscope. Data were analyzed by IBM SPSS 25 program. Results: There was no statistically significant difference between time intervals in all of the pulp capping materials (p>0,05). The highest SBS value was observed in the Biodentin-EverX Flow group when restorative procedures were applied after 15 minutes, and in the MTA Angelus-EverX Flow group when applied after 72 hours.