Does foreign direct investment make contribution to economic growth? evidence from Turkey
Yabancı yatırımlar ekonomik büyümeye katkı sağlar mı? Türkiye örneği
- Tez No: 763985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FABRICE DEFEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: City University London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'de Doğrudan Yabancı Yatırım ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi, büyümenin en çok belirtilen altı belirleyicisi olan özel kredi, eğitim, kamu tüketimi, enflasyon, demokrasi ve ticarete açıklığı değişkenlerini kullanarak 1970-2014 yılları arasında analiz etmektir (Alfaro, 2003). Alfaro'nun mantığını takip ederek, ilk olarak bu altı değişken ayrı ayrı kontrol edilerek DYY ile ekonomik büyüme arasındaki bağlantı araştırılmıştır. Daha sonra, çoklu bağlantıyı göz önünde bulundurarak, sırasıyla ticari açıklık ve enflasyon hariç tüm değişkenlerle bir regresyon yaptım. Ampirik sonuçlar, DYY'nin sadece ticari açıklık kontrol edildiğinde ekonomik büyüme üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Öte yandan, özel kredi, eğitim, kamu tüketimi, enflasyon ve demokrasi kontrol edildiğinde, DYY'nin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi anlamlı değildir. Dolayısıyla, bu çalışmada, 1974 ile 2014 arasındaki dönemde Türkiye'de doğrudan yabancı yatırım ile ekonomik büyüme arasında güçlü bir bağlantı bulamadım.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to analyse the relationship between Foreign Direct Investment and economic growth in Turkey by employing for the effect of the six most cited growth determinants, namely private credit, education, government consumption, inflation, democracy, and trade openness for the period 1970-2014 (Alfaro, 2003). Following the logic of Alfaro, firstly the link between FDI and economic growth is investigated by controlling for those six variables individually. Then, taking the multicollinearity into consideration, I run a regression with all the variables by except trade openness inflation, respectively. The empirical results indicate that FDI has a positive and significant effect on economic growth when only trade openness is controlled for. On the other hand, the impact of FDI on economic growth is insignificant once private credit, education, government consumption, inflation, and democracy are controlled for. So, in this study, I did not find a strong link between FDI and economic growth in Turkey during the period between 1974 and 2014.