Tilapia (Oreochromis niloticus) yavrularında pigmentli ve pigmentsiz yemlerle iki farklı zamanda beslemenin büyüme performansı üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of feeding at two different times with feed and pigmented feed on growth performance in tilapia (Oreochromis niloticus) juveniles
- Tez No: 763984
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DELİHASAN SONAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada pigmentli ve pigmentsiz alabalık yemleri ile Nil tilapia balığı (Oreochromis niloticus) yavrularında günde bir öğün ve iki öğün besleme yapılarak büyüme performansı, et kalitesi ve et renk değişiminin araştırılması amaçlanmıştır. Deneme günde bir öğün pigmentli yem (G1-P), günde bir öğün pigmentsiz yem (G1-N), günde iki öğün pigmentli yem (G2-P) ve günde iki öğün pigmentsiz yem (G2-N) olmak üzere 4 grup ve 2 tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Ortalama başlangıç ağırlıkları G1-P=2,03±0,32 g, G1-N=2,03±0,39 g, G2-P=2,01±0,42 g ve G2-N=2,00±0,37 g olan Nil tilapia yavru balıkları kullanılmıştır. Besleme denemesi 300 gün devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to investigate the growth performance, flesh quality and color change in Nile tilapia (Oreochromis niloticus) juveniles with feeding once and twice in a day with pigmented and non-pigmented trout diets. The experiment was conducted among four groups and in two replications, including feeding with pigmented feed once a day (G1-P), feeding with non-pigmented feed once a day (G1-N), feeding with pigmented feed twice a day (G2-P) and feeding with non-pigmented feed twice a day (G2-N). The initial average weight of the Nile tilapia juveniles used in the study were of G1-P=2.03±0.32 g, G1-N=2.03±0.39 g, G2-P=2.01±0.42 g and G2-N=2.00±0.37 g. The feeding experiment lasted for 300 days.