Pandemi sürecinde dijital eğitimin öğretmen öğrenci iletişimine yansıması üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on the reflection of digital education on teacher-students communication in the pandemic process
- Tez No: 764023
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHACİR MURAT YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi birçok alanı olduğu gibi eğitim alanını da olumsuz yönde etkilemiştir. Yüz yüze eğitimin yapılamaması nedeniyle eğitim dijital ortamda devam ettirilmiştir. Eğitimin dijital ortama taşınmasıyla birlikte öğretmen-öğrenci iletişiminin nasıl etkilendiği ve nasıl bir adaptasyon sürecinden geçtiğini belirlemek nitelikli ve sürdürülebilir bir eğitim için önemlidir. Bu araştırmanın amacı, pandemi dönemi sebebiyle hızlı bir geçişle uygulamaya konulan dijital eğitimin öğretmen öğrenci iletişimine etkisini ortaya koymaktır. Bu bağlamda elde edilen veriler neticesinde dijital eğitimle ilgili eksikliklerin giderilmesi ve daha verimli hale getirilmesi açısından önemli olduğu düşünülmektedir. Araştırmada nitel yöntem kullanılmıştır. Pandemi döneminde aktif olarak görev alan öğretmenlerle (N:15) yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış, görüşmelerden elde edilen veriler betimsel analizle çözümlenmiştir. Analiz sonrasında elde edilen bulgulara göre dijital eğitimin hem avantajları hem de dezavantajları olduğu görülmüştür. Dijital eğitimde dersin kayıt altına alınması ve öğrencilerin bu kayıtlardan dersi tekrar etme imkanı bulması dijital eğitimin avantajlarından sayılırken, derse katılımın az ve teknik aksaklıklardan dolayı iletişim kopukluğu olması dezavantaj olarak ifade edilmiştir. Bununla birlikte öğretmenlerin geneli teknoloji kullanımı açısından yetersizliklerden dolayı, dijital eğitimde zorlandıkları ve ders işleme de aksaklıklar yaşandığını vurgulamışlardır. Araştırma, dijital eğitiminin daha nitelikli hale gelebilmesi için öğretmenlerin teknoloji kullanımı noktasında desteğe ihtiyaç duyduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The pandemic, which has taken the whole world under its influence, has negatively affected the field of education as well as many other fields. Due to the inability of face-to-face training, the training continued in the digital environment. It is important for a qualified and sustainable education to determine how teacher- student communication is affected and what kind of adaptation process it goes through with the transfer of education to the digital environment. The aim of this research is to reveal the effect of digital education, which was put into practice with a rapid transition due to the pandemic period, on teacher-student communication. It is thought that the data obtained in this context is important in terms of eliminating the deficiencies related to digital education and making it more efficient. Qualitative method was used in the research. Semi-structured interviews were conducted with the teachers (N:15), who were actively involved in the pandemic period, and the data obtained from the interviews were analyzed with descriptive analysis. According to the findings obtained after the analysis, it has been seen that digital education has both advantages and disadvantages. While recording the lesson in digital education and having the opportunity to repeat the lesson from these recordings are counted as the advantages of digital education, low participation in the lesson and lack of communication due to technical problems are stated as disadvantages. In addition, teachers emphasized that they had difficulties in digital education due to inadequacies in terms of technology use and that they experienced problems in teaching. The research revealed that teachers need support in terms of technology use so that digital education can become more qualified.