Okullarda farklılık ikliminin örgütsel mutluluk ile ilişkisi
The relationship between diversity climate and ogranizational happiness at schools
  1. Tez No: 764042
  2. Yazar: GÜLÇİN KURKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmenlerin çalışma ortamındaki farklılık iklimi algıları ile örgütsel mutluluk algıları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmanın örneklemini basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilen, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında İstanbul'da görev yapmakta olan 674 öğretmen oluşturmaktadır. İlişkisel araştırma deseni ile yürütülen araştırma iki değişkenden oluştuğundan veri toplama aracı olarak iki farklı ölçme aracı kullanılmıştır. Öğretmenlerin örgütsel mutluluk algı düzeylerini ölçmek için, Paschoal ve Tamayo (2008) tarafından geliştirilen, Arslan ve Polat'ın (2017) ise Türkçeye uyarladığı“Örgütsel Mutluluk Ölçeği”kullanılmıştır. Öğretmenlerin farklılık iklimi algı düzeylerini ölçmek için Chrobot - Mason (2003) ve Mor Barak ve diğerleri (1998) tarafından geliştirilen, Kurkan ve Polat (2021) tarafından Türkçeye uyarlanması yapılan“Farklılık İklimi Ölçeği”kullanılmıştır. Bu ölçeklerden elde edilen verilere SPSS 26 programı kullanılarak; frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t-testi, varyans analizi, Pearson's korelasyon analizi, basit regresyon ve çoklu regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre farklılık ikliminin örgütsel mutluluğu anlamlı bir şekilde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Farklılık iklimi ile örgütsel mutluluğun alt boyutları olan olumlu duygular, olumsuz duygular ve potansiyeli gerçekleştirme boyutları ile orta düzeyde pozitif bir ilişki bulunmaktadır. Aynı zamanda çoklu regresyon sonuçlarına bakıldığında, farklılık iklimi alt boyutları olan örgüte dahil edilme, farklılıkları gözetme, örgütsel adalet iklimi boyutları ile pozitif yönde yüksek bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The goal of the present research is to determine diversity climate perception and organizational happiness perception of the teachers and reveal the relationships between these variables. This study is a qualitative descriptive research which uses correlational survey model. The sample of the study consists of 674 teachers who have been working in İstanbul during the 2020-2021 academic year. The simple random sampling method was used in the determination of the sample in the research. The data was collected via“Well-being at Work Scale”which was developed by Paschoal and Tamayo (2008), adapted to Turkish by Arslan and Polat (2017) to measure teachers' perception of organizational happiness and“Diversity Climate Scale”which was developed by Mor Barak, Cherin and Berkman (1998), Chrobot-Mason (2003), adapted to Turkish by Kurkan and Polat (2021) in order to measure teachers' perceptions of diversity climate. SPSS 26 program was used for the analysis of the data. Frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, t- Test, variance analysis, Pearson's correlation, linear regression and multiple linear regression were applied to the date obtained from this research. As a result of analysis, it was observed that diversity climate perception predicts the organizational happiness. Research results show that there is moderate positive relationship between diversity climate and sub-dimensions of organizational happiness (positive affect, negative affect and fulfillment). The results of multiple linear regression test shows that there is high and positive correlation between the sub-dimensions of diversity climate (organizational inclusion, organizational justice climate, diversity promises fulfillment) and organizational happiness.