İş doyumu ve okul ikliminin öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisi (Kerkük ili örneği)
The impact of job satisfaction and school climate on teachers' organizational commitment (The case of Kerkük)
- Tez No: 918958
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma, öğretmenlerin iş doyumu ve okul ikliminin, örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkilerini incelemektedir. Öğretmenlerin iş doyumu ve örgütsel iklim algılarının cinsiyet, mesleki kıdem, öğrenim durumu ve görev türü gibi değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmış ve bu değişkenlerin örgütsel bağlılık üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Araştırma, iş doyumu ve okul iklimi algılarının örgütsel bağlılık üzerindeki ilişkisini anlamaya yönelik soruları ele almaktadır. Çalışmada, sınıf öğretmenlerine eş zamanlı olarak üç ölçek uygulanmıştır:“İlköğretim Okulları İçin Örgütsel İklim Tanımı”(OCDQ-RE) ölçeki,“Eğitim Yöneticisinin İş Doyumu”ve“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”. Ölçekler, öğretmenlerin iş doyumu, örgütsel iklim ve örgütsel bağlılık algılarını ölçmeye yönelik sorular içermektedir. Veriler, öğretmenlerin iş doyumu ve örgütsel iklim algıları ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkileri anlamamıza yardımcı olmaktadır. Araştırma, Kerkük'teki resmi ortaöğretim okullarında görev yapan öğretmenler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, eğitim yönetimi alanında uygulamaya yönelik önemli çıkarımlar sunarak, okullarda daha iyi bir örgütsel iklim ve öğretmen iş doyumu sağlanması konusunda rehberlik etmektedir.
Özet (Çeviri)
The research examines the effects of teachers' job satisfaction and school climate on their organizational commitment. It investigates whether teachers' perceptions of job satisfaction and school climate differ based on variables such as gender, professional tenure, educational background, and type of duty, and evaluates the impact of these variables on organizational commitment. The study addresses questions aimed at understanding the relationship between job satisfaction and school climate perceptions and organizational commitment. In the study, three simultaneous surveys were administered to classroom teachers: the“Organizational Climate Description Questionnaire for Elementary Schools”(OCDQ-RE), the“Job Satisfaction Questionnaire for Educational Administrators,”and the“Organizational Commitment Scale.”The surveys included questions designed to measure teachers' perceptions of job satisfaction, organizational climate, and organizational commitment. The data help to understand the relationships between teachers' job satisfaction, organizational climate perceptions, and organizational commitment. The research was conducted with teachers working in official secondary schools in Kerkük. The results provide important insights for practical applications in the field of educational management, offering guidance on improving organizational climate and job satisfaction for teachers in schools.