Mersin ili seracılık sektöründe çalışanların iş sağlığı ve güvenliği farkındalığı, karşılaştıkları tehlikeler ve risklerin saptanması
Occupational health and safety awareness of employees in the greenhouse sector in Mersin province, identification of the dangers and risks for greenhouse employees
  1. Tez No: 764056
  2. Yazar: BURCU YAZKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin her sektörde olduğu gibi seracılık sektöründe de uygulanabilir olması oldukça önemlidir. Bu uygulanabilirliğin artmasına neden olabilecek en önemli etkenlerden biri de çalışanların farkındalığıdır. Bu çalışmada, Mersin ilinde bulunan seralarda çalışanların iş sağlığı ve güvenliği farkındalıklarının ve karşılaştıkları tehlike ve risklerin belirlenmesi, sorunların çözümüne yönelik önerilerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Mersin ili Merkez, Anamur ve Bozyazı ilçelerinde bulunan sera işletmelerinde anket uygulanması ve saha çalışması şeklinde yürütülmüştür. Anket çalışması ile seralarda çalışanların İSG farkındalığı hakkında bilgi edinilmiştir. Saha çalışmaları sonucunda ise çalışanların karşılaştıkları tehlikeler ve riskler tespit edilmiştir. Alınan bilgiler doğrultusunda seralarda çalışanların farkındalık düzeylerinin cinsiyete, yaşa ve eğitim durumuna göre anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca çalışanların büyük bir kısmının eğitim seviyesinin düşük olduğu saptanmıştır. Bu kapsamda bu sorunlara uygun çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is very significant that occupational health and safety measures are applicable in the greenhouse sector as in every sector. One of the most crucial factors that can increase this applicability is the awareness of the employees. In this study, it was aimed to determine the occupational health and safety awareness of the workers in the greenhouses in Mersin, the hazards and risks they encounter, and to develop suggestions for the solution of the problems. The research was carried out in the form of survey application and field work in greenhouse management located in the center of Mersin, Anamur and Bozyazı counties. With the survey study, information was obtained about the occupational health and safety awareness of the workers in the greenhouses. As a result of the field works, the hazards and risks encountered by the employees were determined, in the direction of the information received, it has been determined that the awareness levels of the workers in the greenhouses show crucial differences according to gender, age and education level. Moreover, it was determined that the education level of most of the employees was low. In this context, appropriate solutions to these problems are offered.