Internationalization of Turkish entrepreneurs
Türk girişimcilerinin uluslararası olması
  1. Tez No: 764057
  2. Yazar: MAHAD BASHIR SAMATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ESRA KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, girişimcilerin ihracatçı olmasını etkileyen faktörleri araştırmaktadır. Bu araştırma, GEM verilerini kullanarak Türk girişimcilerin ihracatçı olmalarını etkileyen faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, yaşları 18-64 arasında değişen 5547 Türk girişimcinin verileri kullanılmıştır. Bağımlı değişken ve diğer bazı değişkenlerin iki kategorili olduğu için lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Modelimizde girişimcilerin entelektüel sermayesi, sosyal sermayesi, girişimci olma motivasyonu ve kullanılan teknolojinin yeniliği olmak üzere dört temel faktör analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, girişimcilerin entelektüel ve sosyal sermayesi, girişimci olma motivasyonu ve girişimcinin kullandığı teknolojinin yeniliği Türk girişimcilerinin ihracat faaliyetlerini etkileyen önemli faktörler olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, Türk ihracatçı girişimcilere ilişkin ampirik literatürdeki bir boşluğu doldurmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study contributes to our knowledge of how exporting entrepreneurs internationalize. Specifically, this research aims to determine factors that influence Turkish entrepreneurs' exporting activity using GEM data. In this study, the data of 5547 Turkish entrepreneurs, aged between 18-64 years old were analyzed using logistic regression since the dependent variable and most variables have binary values. The research model of this study combines four classes of factors which are: entrepreneurs' intellectual and social capital, motivation, perception, and the newness of the technology. The results of the study show that entrepreneurs' intellectual and social capital, motivation, and newness of technology are the significant factors that influence Turkish entrepreneurs' exporting activity. This study fills a gap in the empirical literature on Turkish exporting entrepreneurs.