Âsım'ın Hafs rivâyetinin İslam dünyasının çoğunda yayılmasının nedenleri
The reasons for the spread of the riwaya of Hafs 'an Asim in most of the Islamic world
  1. Tez No: 764066
  2. Yazar: HUDA FATTAHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN NAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Kıraat ilmi en önemli Kur'an ilimlerinden birisidir. Bu ilim eski ve yeni alimlerin ihtimamına haiz olmuştur. Bununla birlikte, bu ilmin tarihinin ele alınması, özellikle on kıraatin yayılmasının ve İslam dünyası boyunca coğrafi dağılımının tarihçesi alanında sınırlı kalmıştır. Hafs'ın Âsım'dan naklettiği rivâyet, diğer rivâyetlere nazaran daha çok yayılmış ve Mushaflar bu rivâyete göre basılmaya başlanmıştır. Hafs rivâyetinin İslam dünyasının çoğunda yayılmasının buna mukabil diğer rivâyetlerin yaygınlaşmasının azalmasının nedenleri nelerdir? Araştırma, kıraat ilminde bilinmesi zaruri bazı kavramları tanımlamak için bir giriş içermektedir. Ayrıca araştırmada Kur'an kıraatlerinin hicri birinci yüzyıldan günümüze kadar nasıl yayıldığı ele alınmıştır. Buna ilaveten İmam Hafs'ın kişisel niteliklerine, bu kıraatin özelliklerine, dinsel, mezhepsel veya siyasi vb. nedenlere bağlı Âsım kıraatinin Hafs rivâyetinin İslam dünyasının çoğunda yayılmasına yol açan hakiki sebepler ele alınarak açıklanmıştır. Bu araştırmada, sonuçları elde etmek, genelleştirmek ve bağımsız bir araştırmada toplamak için tarihsel bilgilerin tahlil ve tefsirine ek olarak çeşitli kitaplarda yaptığım incelemelere müracaat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The science of Qur'an recitation“ Qiraʼat”topped the list of Qur'anic sciences, and it received a great deal of care, attention and studies in the old days. As for the history of the spread of Qiraʼat, it remains limited. We do not find in the works of the early and later generations what meets our questions about how some Qiraʼat spread in the Islamic world at certain historical stages, or their geographical distribution across the Islamic world. One of the well-known frequent Qiraʼat, which is the qira'a of Asim, specifically the Hafs riwaya, has spread in most countries of the Islamic world. On which all printed copies of the Qur'an are seized. What is the reason for the spread of the riwaya of Hafs popularly and the decline of the rest of the Qiraʼat? In this research, I relied on the extrapolation of various old and modern books, in addition to the synthesis, analysis and interpretation of this historical information to derive and generalize the results, and collect them in independent research. The research deals with the meaning of the science of Qiraʼat, and the history of the spread of these Qiraʼat in the Islamic world from the first century until the present era, and explains the reasons that led to the widespread spread of the Hafs riwaya.