Yaralanma ve ölümle sonuçlanan trafik kazaları ve bu kazalarda yaralanan ve ölen yakınlarının karşılaştıkları sorunlar
  1. Tez No: 76407
  2. Yazar: SÜLEYMAN IŞILDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ BUMİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
YARALANMA VE ÖLÜMLE SONUÇLANAN TRAFİK KAZALARI VE BU KAZALARDA YARALANAN VE ÖLEN YAKINLARININ KARŞILAŞTIKLARI SORUNLAR ( Doktora Tezi) Süleyman IŞILDAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1998 ÖZET Trafik kazalarına bağlı olarak ortaya çıkan sorunların çözümü için, öncelikle bu sorunların neler olduğunun ve nedenlerinin bilinmesi gerekmektedir. Bu araştırmada; yaralanma ve ölümle sonuçlanan trafik kazalarından sonra, yaralıların ve ölen kişi yakınlarının bu kaza nedeniyle karşılaştıkları bazı sağlık, sosyal ve ekonomik sorunların belirlenmesine çalışılmıştır. Bu araştırma; 16 ilde trafik kazası sonucu yaralanan 353 ve ölen yakını 240 kişi olmak üzere toplam 593 kişide anket yöntemi ile yapılan tanımlayıcı tipte epidemiyolojik bir araştırmadır. Araştırmanın sonuçlarına göre kazaya uğrayan kişilerin büyük çoğunluğunu herhangi bir işte çalışan 10-50 yaş grubundaki erkek kişiler oluşturmaktadır. Kazaya uğrayan kişilerin yaklaşık yarısının evli ve çocuk sahibi olduğu ve kazaya yaya olarak karışanların eğitim düzeylerinin düşük olduğu saptanmıştır. incelenen kişilerin dörtte üçü kaza sonrasında ilk yardım hizmeti almamışlardır. Ölümün yarısı olay yerinde, %16'sı ise hastaneye taşınırken yolda olmuştur. Kaza sonucu yaralanan ve ölen kişi yakınlarının sağlıkları ve arkadaş, aile, meslektaş ve eşleri ile ilişkilerinde olumsuz etkiler saptanmıştır. Kaza sonucu yaralananlar ve ölen kişi yakınlarının, hem yasal haklarını savunmakta hem de sosyal güvence kurumları ve trafik sigortaları ile ilgili sorunları olduğu kanısına varılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Sayısı Tez Yöneticisi 6001022 Trafik Kazaları, Kaza Mağdurlarının Sorunları. 69 Prof.Dr.M.AIi BUMİN
Özet (Çeviri)
FATAL ROAD TRAFFIC ACCIDENTS AND PROBLEMS ENCOUNTERED BY RELATIVES OF DEAD AND INJURED VICTIMS RESULTING FROM SUCH ACCIDENTS (Ph. D. Thesis) Süleyman IŞILDAR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1998 ABSTRACT In order to solve problems related to road traffic; accidents, it is firstly necessary to know the problems and causes of those problems. The present study was designed to determine some health, social and economical impacts of road crashes on the relatives of dead victims and people who were injured after fatal road traffic accidents. This is an epidemiologic and definition typed study where a survey was undertaken on 353 injured(disabled) and 240 relatives of dead victims of road crasches in 16 cities in Turkey by means of questionnaires. According to the results of this study, most of the persons involved in accidents are males who were employed and belong to the age group 10-50. Nearly half of the persons involved in accidents are married and have children. It was also determined that the education levels of persons involved in pedestrian accidents were low. %75 of the people who answered questionnaires did not receive first aid at the scene. %50 of deaths in accidents occured at the accident scenes and %16 of deaths occured during transportation from places of accidents to hospitals. Negative impacts of road accidents were also determined on health and relationships with friends, family, colleagues and spouse of relatives of dead and injured victims. It was considered that the relatives of dead and injured victims had problems both to defend their legal rights and relationships with insurance companies and social security institutions. Science Code : 6001022 Key Words : Road Traffic Accidents, Problems of Road Crasches Victims. Page Number : 69 Adviser : Prof. Dr. M.AIİ BUMİN