Türkiye'deki mesleki müzik yüksek öğretim kurumlarında klasik gitara uyarlanmış türkü kaynaklı eğitim müziklerinin öğretiminde ve seslendiriminde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
- Tez No: 76406
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UÇAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma mesleki müzik yüksek öğretim kurumlarında klasik gitara uyarlanmış türkü kaynaklı eğitim müziklerinin öğretiminde ve seslendiriminde karşılaşılan sorunları ortaya koymak ve bu sorunları gidermeye yönelik çözüm önerileri geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada ilgili öğrenci, eğitimci ve eğitim müziği evrenlerinden üç örneklem alınmıştır. Bu bağlamda durum tespitine yönelik olarak 36 gitar öğrencisine performans testi, 20 gitar eğitimcisine anket uygulanmış, 91 adet klasik gitara uyarlanmış türkü kaynaklı eğitim müziklerinin müziksel analizi yapılmıştır. Verilerin toplanmasından sonra frekans ve yüzdeleri alınmış, gitar öğrencilerinin bazı kişisel değişkenlere göre hedef ve hedef davranışları gerçekleştirebilme düzeyleri arasında farklılık olup olmadığının test edilmesi için grupların iki olması durumunda
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to identify the problems related to the teaching and the vocalization of the folk songs adapted to clasical guitar at musical higher institutes in Turkey and to make the necessary recommendations in order to solve the problems and also to make the necessary developments in the area. During the study, the subject were divided into three groups namely the students, guitar educaters and educational music pieces. In this respect the performance test was given to 36 guitar students, a questionnaire was given 20 instructor and musical analysis of 91 folk songs adapted to classical guitar was performed. After the collection of the data, the frequencies and the percantapes of the items were analysed. The t-test was used in order to examine whether the personal variables had an effect on the achievement of the objective behaviors. In addition to t-test, One-way ANOVA was used when the