İnsan kaynakları yönetiminin örgütsel performans ve örgütsel iklim üzerindeki etkisi: Konya sanayisinde bir araştırma
The effect of human resources management on organizational performance and organizational climate: A research in Konya industry
- Tez No: 764071
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT BEDÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada insan kaynakları yönetiminin, örgütsel performans ve örgütsel iklim üzerindeki etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini Konya Organize Sanayi Bölgesinde yer alan ve İK departmanı olan firma çalışanları oluşturmaktadır. Örneklem Konya 2. Organize Sanayi Bölgesi'ndeki firmalarda çalışan ve kolayda örneklem yöntemi ile rastlantısal olarak belirlenen 450 kişiden oluşmaktadır. Dağıtılan 450 anket formundan analize uygun olan 328 tanesi eksiksiz biçimde doldurulduğu için analize dahil edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 23 ve AMOS programları aracılığı ile analiz edilmiştir. Çalışmada hipotezleri test etmek için YEM analizi ve ANOVA testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effect of human resource management on organizational performance and organizational climate. The target population of the study consists of the employees of companies, which are located in the Konya Organized Industrial Zone, and which have an HR department. The sample consists of 450 people working in companies in Konya 2nd Organized Industrial Zone and determined randomly by convenience sampling method. Out of 450 questionnaires that were distributed, 328 suitable for the analysis were included in the analysis because they were filled in completely. The obtained data were analyzed with SPSS 23 and AMOS programs. SEM analysis and ANOVA test were used to test the hypotheses in the study.