Geç ergenlik döneminde zihinselleştirme, obsesif özellikler ve işlevsel olmayan romantik ilişki inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between mentalization, obsessive traits and dysfunctional relationship beliefs in late adolescence
- Tez No: 764070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada zihinselleştirme kapasitesi, obsesif inançlar ve işlevsel olmayan romantik ilişki inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Buna ek olarak araştırmanın temel değişkenleri, belirlenen demografik değişkenler üzerinden incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 18-22 yaş aralığındaki 208 genç birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama enstrümanları olarak örnekleme dahil edilen katılımcıların sosyo-demografik bilgilerinin saptanması amacıyla“Demografik Bilgi Formu”, zihinselleştirme hataları düzeyini öğrenmek amacıyla“Yansıtıcı İşleyiş Ölçeği (RFQ-54)”, obsesif inanç özellikleri düzeyini öğrenmek amacıyla“Obsesif İnanışlar Ölçeği (OİÖ-44)”ve işlevsel olmayan romantik ilişki inançları düzeyini öğrenmek amacıyla“İlişki İnançları Ölçeği (İİÖ)”verilmiştir. Araştırma verileri SPSS 21 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Zihinselleştirme, obsesif inanışlar ve işlevsel olmayan romantik ilişki inançları arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu, değişkenlerin birbirlerini yordama düzeylerinin incelenmesi amacıyla Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi ve değişkenlerin sosyo-demografik değişkenler üzerinden incelenmesi amacıyla T-test ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre obsesif inanışlar ve işlevsel olmayan romantik ilişki inançları arasında pozitif anlamlı ilişki bulunmuştur. Bununla birlikte obsesif inanışlar ve işlevsel olmayan romantik ilişki inançları ile zihinselleştirme hataları arasında negatif anlamlı ilişki bulunmuştur. Elde edilen bulgular literatüre göre tartışılarak, ileride yapılacak çalışmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between mentalizing capacity, obsessive beliefs and dysfunctional romantic relationship beliefs. The sample of the study consists of 208 young individuals between the ages of 18-22. In the study as data collection instruments was given to learn the socio-demographic information of the participants included in the sample“Demographic Information Form”, to learn the level of mentalization errors“ The Reflective Functioning Questionnaire (RFQ-54)”, to learn the level of obsessive beliefs characteristics“Obsessive Beliefs Questionnaire (OBQ-44)”and to learn the level of dysfunctional romantic relationship beliefs“The Relationship Beliefs Scale (RBS)”. The research data were analyzed using the SPSS 21 package program. Pearson Product-Moment Correlation was used to examine the relationships between mentalizing, obsessive beliefs, and dysfunctional romantic relationship beliefs, Multiple Linear Regression Analysis was used to examine the predictive levels of variables, and T-test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used to examine variables through socio-demographic variables. According to the results of the research, a positive significant relationship was found between obsessive beliefs and dysfunctional romantic relationship beliefs. On the other hand, a negative significant relationship was found between obsessive beliefs and dysfunctional romantic relationship beliefs and mentalization errors. The findings were discussed according to the literature and suggestions for future studies were presented.