Sabit yataklı bir kazandaki yanmanın matematiksel modellemesi
  1. Tez No: 76409
  2. Yazar: ATİLLA BIYIKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MECİT SİVRİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmada, sabit yataklı bir kazandaki kararlı durum kömür yanması incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, kömür yanmasının olduğu sabit yataktaki termokimyasal alanın belirlenmesi için geliştirilen 1 -Boyutlu CLAYER kodu ile gaz yanmasının olduğu yanma odasındaki termokimyasal ve hidrodinamik akış alanının belirlenmesinde kullanılan O-Boyutlu CREK [2] ve 2-Boyutlu TEACH [1] kodlan modifıye edilerek birleştirilmişlerdir. Kömür yanmasında Büzülen Çekirdek Modeli kullanılmıştır. Yanma odasındaki türbülanslı reaktif akış, k-? türbülans, 4-akı ışıma ile kimyasal denge ve kinetik hesaplamaları içeren yanma modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Kömür tipi, kömür tanecik çapı, kömür besleme debisi, ikincil hava besleme konumu ve alanının sabit yatak ve yanma odası sıcaklık ve emisyon dağılımlarına olan etkisi incelenmiştir. Matematiksel modelden elde edilen sonuçların ışığında, bu parametrelerin optimum değerleri belirlenmiştir. Yanma odası çıkışındaki emisyon hesaplamaları, mevcut deneysel verilerle karşılaştırıldığında kabul edilebilir sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the steady-state coal combustion in a boiler with a fixed bed is investigated. For this purpose, 1 -Dimensional code, CLAYER developed for determining the thermo-chemical field of coal combustion in the fixed bed and O-Dimensional code, CREK [2] and 2-Dimensional code, TEACH [1] which are used in determining the thermo-chemical and hydrodynamical flow fields are together combined and modified. The Unreacted Shrinking Core Model is used in coal combustion. Turbulent reactive flow in combustion chamber is analysed using k-e turbulence, 4-flux radiation and combustion models including chemical equilibrium and kinetics calculations. The effects of coal type, coal particle diameter, coal feeding ratio, location and area of secondary air feeding on temperature and emission variations in the fixed bed and combustion chamber are investigated. In the view of the results obtained from the mathematical model, the optimum values of the parameters mentioned above are determined. Comparison of the existing experimental data with emission calculations at the exit of combustion chamber has given acceptable results.