Bazı elementlerin mikroorganizma immobilize edilmiş sepiolitte zenginleştirme şartlarının araştırılması ve alevli atomik absorbsiyon spektrometresi ile tayinleri
- Tez No: 76410
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA LALE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Mikroorganizma immobilize edilmiş sepiolitin adsorban olarak kullanıldığı bir kolonda Cu, Zn, Fe, Ni ve Cd elementlerinin zenginleştirme şartlan incelendi ve alevli atomik absorpsiyon spektrometresi (FAAS) ile tayin edildi. Saccharomyces cerevisiae immobilize edilmiş sepiolitte Cu, Zn, Fe, Ni ve Cd elementierinin geri kazanma verimi %95 güven seviyesi ile sırasıyla %98,3±0,4, %94,2±0,3, %95,0±1,0, %99,5±0,1 ve %99,04±0,04 olarak; Aspergillus niger immobilize edilmiş sepiolitte sırasıyla %98,0 1+0,06, %98,8±0,5, %98,0±0,4, %96,4±0,8 ve %94,8±0,6 olarak; Escherichia coli immobilize edilmiş sepiolitte sırasıyla %99,1±0,6, %98,2±0,6, %98,1±0,5, %97,2±0,8 ve %98,2±0,4 olarak bulundu. Ayrı ayrı, Saccharomyces cerevisiae, Aspergillus niger ve Escherichia coli immobilize edilmiş sepiolitte geri kazanma verimine pH'nın, elue edici çözeltinin türü ve hacminin, çözelti akış hızının ve adsorban rniktannın etkisi incelendi. Geliştirilen metot, sentetik deniz suyunda, Kızılırmak Nehri suyunda ve standart referans numunelerde (NBS SRM 37e ve 85b, AGV-1, JG-la ve Wismuterz II) eser element tayinine uygulandı. Bilim Kodu : 405.03.01
Özet (Çeviri)
Cu, Zn, Fe, Ni and Cd were preconcentrated with a column by using microorganism immobilized sepiolite as an adsorbent and analyzed by flame atomic absorption spectrometer (FAAS). Recoveries of Cu, Zn, Fe, Ni and Cd on Saccharomyces cerevisiae immobilized sepiolite were 98,3±0,4%, 94,2±0,3%, 95,0±1,0%, 99,5±0,1% and 99,04±0,04%, respectively, on Aspergillus niger immobilized sepiolite were 98,01±0,06%, 98,81+0,46%, 98,02±0,38%, 96,35+0,76% and 94,81±0,57%, respectively and on Escherichia coli immobilized sepiolite were 99,1±0,6%, 98,2±0,6%, 98,1±0,5%, 97,2±0,8% and 98,2±0,4%, respectively, at 95% confidence level. Effect of pH, amount of adsorbent, eluent type and volume and flow rate of sample solution on the recoveries of Cu, Zn, Fe, Ni and Cd have been investigated for Saccharomyces cerevisiae, Aspergillus niger and Escherichia coli immobilized sepiolite. The proposed method was applied for the determination of trace elments in synthetic sea water, Kızılırmak River water, standard reference material (NBS SRM 37e and NBS SRM 57b, AGV-1, JG- la ve Wismuterz II). Science Code: 405.03.01