Görsel Sanatlar öğretmen adaylarının kişilik özelliklerine göre öğrenme stratejileri
Learning strategies according to the personality traits of Visual Arts teacher candidates
  1. Tez No: 764091
  2. Yazar: DENİZ DİNÇER KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAİF KALYONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, Görsel Sanatlar Öğretmenliği Programı'nda öğrenim gören öğretmen adaylarının kişilik özeliklerine göre ne tür öğrenme stratejileri kullandıklarını tespit etmeye yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Kişilik kavramı günümüze değin tanımlanmaya çalışılmış ve farklı teoriler ortaya atılmıştır. Bu nedenle araştırmada Görsel Sanatlar Öğretmenliği bölümünde okuyan öğretmen adaylarının kişiliklerine bir bakış açısı kazandırırken demografik değişkenlere göre nasıl farklılıklar gösterdiği ve bu farklılıkların öğrenme stratejileri ile nasıl ilişkilendirildiği saptamak istenmiştir. Bu bağlamda Bacanlı vd., (2009) tarafından geliştirilmiş“Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi”kullanılmış ve öğretmen adaylarının kişilikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Diğer taraftan öğretmen adaylarına Büyüköztürk vd., (2013) tarafından Türkçeye uyarlanan“Öğrenme Stratejiler Ölçeği”yardımıyla da öğrenme stratejilerinin neler olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Uygulanan her iki ölçek neticesinde öğretmen adaylarının kişilikleri ve öğrenme stratejileri arasında nasıl bir ilişki bağı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bazı demografik değişkenlere göre öğretmen adaylarının aralarında bireysel olarak kişilik ve öğrenme stratejileri arasında nasıl bir değişim gösterdiği veya aralarında nasıl bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bu bağlamda cinsiyet, yaş, bölüm, sınıf, akademik ortalama, anne baba eğitim durumu, yaşanılan bölgenin idari büyüklüğü vb. gibi değişkenlere bağlı olarak anlamlı farklılıklar içerip içermediğini ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Araştırma nicel yöntem kullanılarak survey (tarama) modeli ile yürütülmüştür. Gazi Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve Trabzon Üniversitesi'nde Görsel Sanatlar Öğretmenliği Bölümlerinde öğrenim gören ve tüm sınıflardan 168 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Dışadönüklük, Deneyime Açıklık ve Yumuşak Başlılık kişilik özellikleri ile öğrenme stratejileri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki belirlenmiştir. Sorumluluk kişilik özelliğinde ise Akran İşbirliği ve Yardım Arama öğrenme stratejileri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamış diğer parametrelerde pozitif yönde anlamlı ilişki belirlenmiştir. Duygusal denge kişilik özelliğinde ise Açımlama ve Yardım arama stratejileri arasında negatif yönde bir ilişki belirlenmiş, diğer parametreler arasında herhangi bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine what kind of learning strategies the pre-service teachers studying in the Department of Visual Arts Teaching use according to their personality traits. The concept of personality has been tried to be defined until today and different theories have been put forward. For this reason, in the study, it was aimed to determine how the pre-service teachers studying in the Department of Visual Arts Education gave a perspective on their personalities, how they differed according to demographic variables and how these differences were associated with learning strategies. In this context, Bacanlı et al. (2009)“Personality Test Based on Adjectives”was used and the personalities of teacher candidates were tried to be determined. On the other hand, the teacher candidates Büyüköztürk et al. (2013) with the help of the“Learning Strategies Scale”adapted into Turkish, it was tried to determine what the learning strategies are. As a result of both scales applied, it was determined what kind of a relationship there is between the personalities of teacher candidates and their learning strategies. In addition, according to some demographic variables, it was determined how the pre-service teachers individually changed between personality and learning strategies, or what kind of a relationship there was between them. In this context, gender, age, department, class, academic average, education level of parents, administrative size of the region, etc. The research was carried out with the survey model using the quantitative method. It has been tried to reveal whether there are significant differences depending on the variables such as The research was carried out with the participation of 168 students from all classes, studying at the Departments of Visual Arts Education at Gazi University, Atatürk University and Trabzon University. In the study, a positive and significant relationship was determined between the personality traits of Extraversion, Openness to Experience, and Compassionate and learning strategies. On the other hand, no significant relationship was found between Peer Collaboration and Help-Seeking learning strategies in the responsibility personality trait, but a positive significant relationship was determined in other parameters. In the emotional balance personality trait, a negative relationship was determined between the Explanation and Help-seeking strategies, and no relationship was found between other parameters.