Cumhurbaşkanı'nın düzenleme yetkisi açısından üst kademe kamu yöneticilerinin atanma usul ve esasları
Designation procedures and principles for senior public administrators in terms of the regulation power of the President
- Tez No: 764100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA BURAK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
2017 Anayasa değişikliği ile getirilen en önemli yeniliklerden biri de Cumhurbaşkanlığı kararnameleridir. 2017 Anayasa değişikliği öncesinde var olan bu düzenleyici işlemin kapsamı, 2017 Anayasa değişikliği ile genişletilmiştir. 1982 Anayasası'nın 104'üncü maddesinde Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine ilişkin bazı sınırlamalar belirlenmiş ancak bu sınırlamalara istisna olarak bazı özel düzenlemeler de getirilmiştir. Bunlardan biri de 1982 Anayasası'nın üst kademe kamu yöneticilerine ilişkin 104'üncü maddesindeki düzenlemedir. Bu çalışmanın temel amacı, 1982 Anayasası'nın 104'üncü maddesinin 9'uncu fıkrası doğrultusunda 10.07.2018 tarih ve 30474 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 3 sayılı Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usûllerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin değerlendirilmesidir. 3 sayılı CBK'lar ile ilgili olan bu çalışma toplam iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde 2017 Anayasa değişikliği öncesi ve sonrası yasama ile yürütme yetkilerinin kapsamı ve özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Birinci bölümün devamında Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin kapsamı değerlendirilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, kamu görevlileri kavramı ve şartları, üst kademe kamu yöneticilerinin kapsamı, atama usulü ve şartları, görevden alınmaları ile ilgili hususlar ele alınmıştır. Son olarak 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin hükümleri, 1982 Anayasası'nın 104'üncü maddesinin 9'uncu fıkrasına ve 128'inci maddesine uygunluğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important changes in the 2017 Constitutional Amendments is Presidential Decrees. The scope of this regulatory administrative act, which already existed, was expanded in the 2017 Constitutional Amendments. The Constitution of 1982 sets some restrictions on Presidential Decrees in Article 104, but special legislations as exceptions to these restrictions have been created, as well. One of these special legislations is Article 104/9 of the Constitution of 1982 about senior public administrators. The main objective of this study is to evaluate the Presidential Decree No 3 on the Designation Procedures for Senior Public Administrators and State Institutions and Organizations which entered into force in accordance with Article 104/9 of the Constitution of 1982 after being published in Legal Gazette dated July 10, 2018 and numbered 30474. This study consists of two chapters. The first chapter analyzes the scope and qualities of the legislative and executive powers before and after the 2017 Constitutional Amendments. In the rest of the first chapter, the legal scope of Presidential Decrees is evaluated. In the second chapter, the concept and conditions of public officials, the scope and conditions for the designation and dismissal of senior public administrators are discussed. Finally, the constitutionality of Presidential Decree No 3 is analyzed with respect to Article 104/9 and 128 of the Constitution of 1982.