Aydın il merkezinde çalışan ebelerin örgütsel bağlılığı ile örgütsel sessizlik nedenleri arasındaki ilişki
Correlations between the organizational commitment and the organizational silence of the midwives working in the city centre of Aydin
  1. Tez No: 764125
  2. Yazar: BÜŞRA KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDEN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu araştırma Aydın il merkezinde çalışan ebelerin örgütsel bağlılığı ile örgütsel sessizlik nedenleri arasındeki ilişkiyi incelemek amacı ile yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, analitik-kesitsel olarak, Ocak 2020 ve Temmuz 2020 tarihleri arasında, Aydın il merkezinde 3 hastane ve 33 aile sağlığı merkezinde çalışmakta olan 221 ebe ile gerçekleştirildi. Veriler, araştırmacılar tarafından hazırlanan; Tanıtıcı Bilgi Formu, Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve Örgütsel Sessizlik Nedenleri Anketi'nden oluşan soru formu ile toplandı. Verilerin analizinde SPSS paket programı versiyon 25.0 kullanıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ve Pearson ki-kare testi, Mann Whitney U-testi, Kruskal-Wallis testi kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan tüm ebelerin ortalama yaşları 39,81 ± 8,05 (23-59) yıl, %68,8'i lisans mezunu, %76'sı evli, %76,9'u çocuk sahibi, %90,5'i çekirdek aile tipine sahip, %79,2'i eşi ve/veya çocuklarıyla yaşıyor, %51,6'sının geliri giderinden az ve %88,2'si herhangi bir mesleki dernek üyesi değildir. Araştırmaya katılan ebelerin örgütsel bağlılık ölçeği toplam puan ortalaması 123,82±30,15 ile orta düzeyde olarak belirlendi. Ebelerde çocuk sahibi olma durumu, eğitim durumu, gelir durumu algısı, çalıştığı konum ve çalıştığı birimi tercih etme durumunun örgütsel bağlılık puan ortalamasını etkilediği bulundu. Ebelerin örgütsel sessizlik nedenleri anketi puan ortalamaları da 87,51±31,06 puan ile orta seviyede belirlendi. Ebelerde gelir durumu algısı, çalıştığı konum, çalıştığı birimi tercih etme durumu ve mesleği isteyerek seçme değişkenlerinin örgütsel sessizlik nedenlerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisi olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim of the study: The aim of this study is to determine/analyze the relationships between the organizational commitment and the organizational silence of the midwives working in the city center of the city of Aydin. Methodology and Instruments: The study took place in the city center of Aydin between January 2020 and July 2020 using analytical-prevalence methods and the participants were 221 midwives who were working in total of 3 hospitals and 33 primary health clinics. Data was collected via Introductory Information Form, The Organizational Commitment Inventory and The Causes of Organizational Silence questionnaire. The data were analysed with SPSS version 25.0 in descriptive and statistical ways. Descriptive statistics, Pearson chi-square test, Mann Whitney U-test, Kruskal-Wallis test were used to analyze the data. Findings: All the participants in this study are females and the average age of the participants is 39,81 ± 8,05 (23-59) years, 68,8 % are high school graduates, 76 % are married, 76,9 % of them has a child, 90,5 % has typical nuclear families. 79,2 % are living with their children and husbands, 51,6 % has more income than expense and finally 88,2 % has no memberships in professional associations/unions. The median for the organizational commitment inventory results calculated as 123,82±30,15 points which gave us an average result. There is a significant correlation between the scores of the organizational commitment results average points and the participants' rate of having a child, education, income balance, position at work and the preferred unit. The results for the reasons of the organizational silence questionnaire averages at 87,51±31,06 which also shows us that it is an average score. Executive and organizational reasons come forth as the most significant reasons for the organizational silence around upper-middle levels and the rest of the results in order are; the fear of isolation a bit above average, job related reasons peaks at middle levels, the fear of damnification of relations peaks around middle levels and lastly the lack of experience peaks below average levels as for the reasons of the organizational silence for the midwives. Midwives' income rates, position at work, the preference for the unit that they are working at, and the choice of the profession willingly were seen to have a meaningful statistical impact on the reasons for the organizational silence. There are slightly meaningful and positive correlations found between normative commitment and executive organizational reasons and lack of experience, between emotional commitment and lack of experience, between continuance commitment and the fear of damnification of relations and the lack of experience and lastly between the scores of organizational commitment inventory and the subscale of the lack of experience. Results: The results of this study showed that the correlation between the organizational commitment and the cause of the organizational silence is average for the participated midwives in this study. It is suggested that midwives should be supported to raise the level of organizational commitment and to resolve the causes of the organizational silence by considering the factors that effects these two subjects.