Anadolu'da çağdaş bir müze
A contemporary museum in Anatolia
- Tez No: 764133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ASİLTÜRK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzecilik, Fine Arts, Museology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sanatta Yeterlik tez filmi olarak gerçekleştirilen“Anadolu'da Çağdaş Bir Müze”isimli belgesel film ile Eskişehir'in Odunpazarı bölgesinde inşa edilmiş Odunpazarı Modern Müze'nin (OMM) kuruluşu, tarihçesi, vizyonu, koleksiyonu ve sergilenen eserlerin yansıtılması; ayrıca Anadolu'nun en eski şehirlerinden birisi olan Eskişehir'in tarihi semti Odunpazarı'nda, eski ile yeninin kucaklaşmasının ve tarihi dokunun hâkim olduğu bu bölgede bir modern sanat müzesinin kurulmasının bölge için ne anlama geldiğinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, ilk olarak 2019 yılında iş insanı ve mimar Erol Tabanca öncülüğüyle kurulan Odunpazarı Modern Müze'ye ev sahipliği yapan Odunpazarı semtinin tarihi ve geleneksel dokusunu yansıtmak amacıyla bölgenin en eski sanatlarından lületaşı işlemeciliği zanaatkâr Erol Güler tarafından aktarılmış; OMM'nin Eğitim Direktörü Deniz Bayrakçı'nın müze hakkındaki bilgileri kayda geçirilmiştir. Ayrıca Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Turizm Şube Müdürü Hakan Öncü'nün daha geniş bir perspektiften bölge ve müzeyle ilgili değerlendirmeleri de yansıtılmıştır. Sonuç olarak, kentin vizyonuna Modern Müze'nin katkısının önemi, bir öğrenci ve kültür-sanat kenti olan Eskişehir'in ülkemiz sanatı ve kültürel gelişimi için ortaya koyduğu çaba gözlemlenmiş ve tezin kuramsal raporu ile de filmin belgesel türü bağlamındaki önemi ve filmin üretim sürecine ilişkin bilgiler anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this documentary film, it is aimed to be indicated what founding a modern art museum in this area and getting the old and the new together in Odunpazarı which is the historical town of Eskişehir known as one of the oldest cities of Anatolia means for the region. In this context, firstly, meerschaum processing which is one of the oldest arts of the city is described by the artisan Erol Güler in order to reflect the traditional and historical structure of Odunpazarı that hosts Modern Museum founded by the businessman and architect Erol Tabanca. Next, the information given by Deniz Bayrakçı who is the instructional director of the museum is recorded. Finally, the evaluations of Hakan Öncü that is the manager of tourism department of Eskişehir municipality are reflected. To sum up, the contribution of the museum to the region's vision and the effort for the cultural improvement of our country made by Eskişehir which is an education, art and culture city are observed. After the theoretical part; the information about poster work of the film, backstage images, the budget and the tag of the film is given. In the conclusion part, the narration of the purpose of existence of a contemporary structure and contributions to the region in the point of this documentary, the working period and the aim of the thesis are briefly summarized.