Sürdürülebilir kurumsal risk yönetiminde kapasitenin geliştirilmesine yönelik Antalya havalimanı terminal işletmesi için model önerisi
A model proposal for Antalya airport terminal management for capacity building in sustainable enterprise risk management
  1. Tez No: 951196
  2. Yazar: TUĞÇE ÇOPUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KÜÇÜK YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Son yıllarda küresel krizler, çevresel baskılar ve sosyo-ekonomik dinamikler nedeniyle havacılık sektörü artan düzeyde belirsizlikle karşı karşıya kalmıştır. Bu durum, geleneksel Kurumsal Risk Yönetimi (KRY) yaklaşımlarının, sürdürülebilirliğin stratejik önemini çoğu zaman göz ardı ettiğini ortaya koymuştur. Bu Tez çalışması, havacılık organizasyonlarının sürdürülebilirlik kapasitesini geliştirmeye yönelik bütüncül bir KRY modeli geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Antalya Havalimanı Terminal İşletmesi özelinde, BOCR (Fayda, Fırsat, Maliyet, Risk) çerçevesiyle bütünleştirilmiş Analitik Ağ Süreci (ANP) yöntemini kullanarak çok kriterli bir karar verme yapısı sunmaktadır. Uzman görüşleri doğrultusunda elde edilen verilerle, sürdürülebilirlik faktörlerinin birbirine bağımlı etkileri ağ tabanlı modelleme ile analiz edilmiştir. Geliştirilen model, kapasite geliştirme kavramını sürdürülebilir kurumsal risk yönetimi ile entegre ederek literatüre katkı sağlamanın yanı sıra, havalimanı yöneticilerine dayanıklılık ve uzun vadeli operasyonel verimlilik konularında stratejik rehberlik sunmaktadır. Çalışma bulgularına göre, fayda ve risk kriterlerinin, maliyet ve fırsat kriterlerine kıyasla sürdürülebilirlik kapasitesini daha güçlü biçimde etkilediği tespit edilmiştir. Bu yönüyle çalışma, sürdürülebilirlik odaklı kurumsal risk yönetimi yaklaşımlarının havacılık sektörü için uygulanabilirliğini ortaya koyarak, sektöre özgü özelleştirilmiş çözümler sunmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the aviation industry has faced increasing uncertainty due to global crises, environmental pressures, and socio-economic dynamics. This situation has revealed that traditional Enterprise Risk Management (ERM) approaches often overlook the strategic importance of sustainability. This dissertation aims to develop a holistic ERM model to enhance the sustainability capacity of aviation organizations. The study offers a multi-criteria decision-making structure by integrating the BOCR (Benefits, Opportunities, Costs, Risks) framework with the Analytic Network Process (ANP) method, focusing on the Antalya Airport Terminal Operations. Based on expert evaluations, the interdependent effects of sustainability factors were analyzed through a network-based modeling approach. The developed model not only contributes to the academic literature by integrating the concept of capacity building with sustainable enterprise risk management, but also provides strategic guidance to airport managers in terms of resilience and long-term operational efficiency. According to the findings, the benefit and risk criteria were found to have a stronger impact on sustainability capacity compared to the cost and opportunity criteria. In this respect, the study demonstrates the applicability of sustainability-oriented ERM approaches in the aviation sector and aims to offer sector-specific, customized solutions.