Güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin Çağdaş Dünya Sanatı dersinin işlenişine ilişkin görüşleri
A study of fine arts high school students opinions about the training of Modern World Art course
  1. Tez No: 764150
  2. Yazar: HANDEGÜL YAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAİF KALYONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çağdaş sanat, özellikle 1960'lardan sonra, kendini sürekli yenileyen ve birikimli olarak bir ilerleyen olgudur. Çağdaş sanat denilince günümüzde akla gelen yalnızca 1960 sonrası özgürlükçü ruhun etkilediği muhalifleşen sanat ortamı değil, çağdaş sanat eğitiminin de nasıl verileceği akla gelmektedir. Birçok farklı konu alanını ve disiplinini içinde barındıran çağdaş sanat, Güzel Sanatlar Liseleri resim bölümü 12.sınıf öğrencilerine çağdaş dünya sanatı dersi adı altında verilmektedir. Çağdaş dünya sanatı dersi; çağdaş sanatın ilk sinyallerinin verildiği akımları, geçiş süreçlerini ve sanat yapıtlarını, estetik bakış açısıyla değerlendirebilme, kendi üslubunu oluşturabilme, başka eserlere eğitilmiş bir bakış açısıyla bakabilme gibi kazanımları hedeflerken öte yandan, sanata ortam hazırlayan koşullar ile toplumsal değişimleri de eleştirel bakış açısıyla değerlendirmeyi hedeflemektedir. Değişen toplumsal yapı; post modernleşen eğitimle, yaşamın her alanında başarılı olabilecek bireyler yetiştirmeyi ön görmektedir. Çağdaş dünya sanatı dersiyle toplumda sanat eğitimcisi ve sanatçı kimlikleriyle toplumun bir üyesi olarak yer edinecek olan öğrencilerin, alacak oldukları eğitimin önemli olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmada çağdaş dünya sanatı dersinin içerik, yöntem ve teknikleri sanat eğitimindeki yeri ve öğrencilerin sanat eğitimine dair algılarını incelemek açısından araştırmaya değer bir durum olduğu görülmüştür. Çağdaş dünya sanatı dersi; öğrencilerin sanat kavramları ile ilgili yorumlar geliştirebilme sanat eserini estetik açıdan eleştirebilme ve sanat eserine çok yönlü yaklaşabilmek kabiliyetlerini kazandırmayı hedeflemektedir. Bu çalışmanın amacı; çağdaş dünya sanatı dersinin işlenişinde, öğrencilerin dersi anlama düzeyi, dersin işleniş farklılıkları ve öğrencilerin derse ilişkin görüşlerinin alınmasıdır. Bu çalışma da nitel bir araştırma yöntemi olan görüşme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu iki ayrı ilde Güzel Sanatlar Lisesinde öğrenim gören lise 12. Sınıf öğrencilerinden oluşan 24 resim bölümü öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmadan elde edilen veriler, tablolara dönüştürülüp yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda araştırmaya dâhil olan güzel sanatlar resim bölümü öğrencilerinin çoğunluğunu kız öğrencilerin oluşturduğu görülmektedir. Öğrencilerin büyük çoğunluğunun dersin işlenişine yönelik olumsuz görüş bildirmedikleri ve derse ilişkin yorumlarından kendilerini bu ders için yeterince iyi bulmadıkları kanısına varılmıştır. Ayrıca öğrencilerin yaşadıkları coğrafyanın ve demografik bilgilerinin dersle ilgili görüş belirtmelerinde etkili olmadığı görülmüştür. Öğrencilerin genel olarak ders yeterliliklerinin çok fazla olmadığı için bu derse ön yargılı oldukları bilgisine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Modern art has become a phenomenon whih constantly renews itself and progresses cumulatively especially after the 1960s. When it comes to modern arts, it is not only the dissenting art environment which has been influenced by the post-1960 libertarian spirit that comes to mind today, but also the educational field of contemporary arts. Modern arts, which includes many different subject areas and disciplines, are given to the 12th grade painting department students of the Fine Arts High Schools within the scope of contemporary world art courses. Modern World Art course targets gains such as being able to evaluate currents which the first steps of modern art were seen, transition processes and works of art from an aesthetic point of view, to create its own style, to look at works of art from a trained point of view, while , on the other hand, it also targets to evaluate the conditions and social changes that prepare the environment for arts from a critical point of view. The changing social structure foresees out to raise individuals who could succeed in all areas of life by the support of post modernizing education. With the course of modern world arts, the educational processes of the students who would gain value as an individual with their identity as art educators and artists, in society are considered to be very important. Parallel with this importance, the area of modern world art course's content, methods and techniques are considered to be attractive fields for the content of this research in terms of examining their statues and perceptions of students about them in art education. Qualitative interview research and analog sampling method were used in this study. The study group of the research consists of 24 12th grade high school painting students who are studying at the Fine Arts High School in two different cities. The data which is collected from field research were transformed into tables and interpreted. As a result of the research, it is analyzed that majority of the participants of this study were female students. Additionally, it is concluded that the majority of the students did not give negative feed backs about the teaching way of courses and it is evaluated surprisingly that they do not find themselves capable enough for this course from their comments on the course. On the other hand, it was observed that the geographical and demographical conditions of the students does not have a significant effect by means of expressing their opinions about the course. Lastly, it is evaluated that the students are tend to be prejudiced which is considered to be connected with their insufficient overall proficiency of art lessons.