Anadolu Selçuklu dönemi geometrik geçmeli taş süslemelerinde grafiksel düzenin resim eğitimi açısından incelenmesi
From the point of art education observation of Anatolian Seljuk period's in geometrical sliding store abornings
- Tez No: 160844
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TAHSİN SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Geometrik motifler, dünya sanat tarihinin her döneminde varlığını sürdürmüştür. Ancak, en etkili örnekleri Anadolu Selçuklu Dönemi taş süslemelerinde görmek mümkündür. Öte yandan, Orta Asya kökenli geleneksel çizgi hiçbir zaman terk edilmemiştir. Böylece Anadolu Selçuklu Dönemi, sanat tarihi içinde önemli bir yer edinmiştir. Çağdaş Türk resminin başlangıç yıllarına gelindiğinde, geleneksel sanatlardan kısa bir dönem uzaklaşıldığını dikkat çekmektedir. Ancak, geleneksel motiflerin son yüzyılda yeniden keşfedilmesinin ardından, konu örgün ve yaygın eğitim kurumlarının ilgi alanları arasına girmeye başlamıştır. Anadolu Selçuklu Dönemi geometrik geçmeli motiflerindeki grafiksel düzeni direkt konu başlığı yapmadan da resim eğitiminde kullanmak mümkündür. Çünkü bu motiflerdeki grafiksel düzen ve sanat becerisi herkes tarafından kabul edilmektedir. Bu motiflerin kullanılması, öğrencilerin resim eğitimine görünenin dışında pek çok şey kazandıracaktır. Bu kazançların en önemlilerinden biri, Türk Sanatının temel çizgilerinden birini tanımak olacaktır. Biz de bu sebeplerle Konya Çimento Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde Anadolu Selçuklu Dönemi taş süslemeciliğinde geometrik geçmeli motiflerdeki grafiksel düzenden faydalandık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Geometrical patterns have survived in all periods of history. But it is possible to see the most effective samples in Anatolian Seljuk age stone abornings. On the other hand traditional line which is under the effect and Middle Asia originised is never given up.So Anatolian Seljuk Period acquired its importance. If approached to Turkish cotemporary we can see that they get away from the point of traditional art. But after the reinvention of traditional patterns in the last century subject began to take part between formal education and informal education. On the other hand it's possible to use in art education without making graphical order of Anatolian Seljuk Period geometrical sliding patterns a title. Because it's accepted that there is either graphical order or art skill in those works. Using those patterns will contribute more than known by every one. One of the most important contributions is recognising one of Turkish Art basic lines. So we used Anatolian Seljuk Age stone abornings and sliding patterns and garaphical orders in those patterns, in K.Ç. Anatolian Fine Art School. n