Eğitim atölyesi makina techizat liste ve sayısının belirlenmesinde matematiksel model geliştirilmesi ve elektrik ark kaynakçılığı meslek alanına uygulanması
- Tez No: 76418
- Danışmanlar: PROF. DR. A. YÜCEL UYAREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Genel anlamda birey ile iş arasındaki uyumu sağlama süreci olan mesleki ve teknik eğitimin pahalı bir yatırım olduğu bilinmektedir. Kaynakları kısıtlı olan Türkiye'de mesleki ve teknik öğretimde kullanılan makina ve teçhizatm israf edilmemesi ve etkin kullanılması son derece önem taşımaktadır. Makina ve teçhizat sayısının fazla olması kaynak israfına, eksik olması ise öğrenme- öğretme etkinliklerinde kalitenin düşmesine neden olacaktır. Bu nedenle mesleki-teknik ortaöğretim kurumlarındaki kaynak israfının önlenebilmesi için kullanılacak makina ve teçhizatın minimum standardlanmn bir modelle ortaya konulması gerekmektedir. Oysaki Türkiye'de mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının donatımında makina ve teçhizat liste ve sayısının belirlenmesinde herhangi bir matematiksel model kullanılmamaktadır.11 Bilim Kodu : 225.06.01
Özet (Çeviri)
It is known that vocational and technical education as a harmony between the individual and the occupation in general understanding is a very expensive investment. It is of vital importance that the active and none wasteful usage of machine and equipment at vocational and technical education in Turkey because of the limited resources. Increasing in the number of machine and equipment can cause wasteful resources and its lack can cause a decrease in the quality of learning -teaching activities. Therefore, in order to prevent the wasteful resources at vocational- technical secondary school institutions, there is a need for exposing a formula for the used machine and equipment minimum standard. But in Turkey, while the determination of the number of machine and specification list of equipping the vocational and technical secondary education institutions, any kind of mathematical model is not used. Science Code : 225.06.01