Emotion and cognition integration – The effect of anger on working memory
Duygu ve biliş entegrasyonu- Öfke duygusunun işler bellek üzerine etkisi
- Tez No: 764179
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SARA SABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Duygular tarih boyunca felsefenin, psikolojinin ve sinirbilimin ilgisini çekmiştir. Fakat genellikle duygular ve biliş birbirinden ayrı unsurlar olarak kabul edilmekteydi. Duyguların mantıkla çelişkili olduğu varsayılıyordu. Descartes, dualizm teorisine göre duyguları ruhun bir parçası olduğunu iddia etmiştir. James-Lange ile başlayan yeni bir süreç bu durumun değişmesine sebep oldu. Bilişsel yaklaşımlar ile birlikte, duyguların diğer bilişsel işlevlere etkisi anlaşılmaya başlandı. Bu değişim, araştırmacıları duygu ve bilişler arasındaki ilişkiyi 'etkileşim' olarak açıklama tarafına yöneltti. Fakat daha sonra bu yaklaşımın yeterli olmadığı, etkileşimden daha karmaşık bir ilişki savunulmaya başlandı. Sinirbilim çalışmaları ile birlikte 'entegrasyon' teorisi ortaya çıktı. Sinirbilim bulguları duyguların bilişlerden ayırt edilemeyeceğini ortaya koydu, ayrıca bir çok çalışmada duyguların bilişsel işlevlere etkisi güçlü bir şekilde gösterildi. Bu çalışmada bu entegrasyonun algı, karar verme, bellek, dikkat ve işler bellek çalışmalarında nasıl gösterildiğini anlattık. Özellikle görsel işler hafıza ve dikkat bu çalışmalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Biz ise özellikle öfke duygusunun görsel isle hafızayı 'Recency-Probe Paradigm'ın uyarlanmış versiyonu ile nasıl etkilediğine baktık. Bunun için şiddet içeren ve nötr simgelerden oluşan hafıza setleri hazırladık. Öfke duygusu uyarılmış katılımcıların tepki süreleri ve doğruluk oranlarının nötr gruptaki katılımcılardan farklı olmasını bekledik. Bu bulgularda sayısal olarak fark olmasına ragmen, gruplar arası anlamlı bir fark bulamadık. Gruplar içerisinde ise şiddet ve nötr itemlere verilen yanıtlar arasında anlamlı bir fark bulduk. Bulgularımız, duyguların bilişsel işlevlere etkisindeki tutarsızlık gösteren çalışmaları desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Emotions have always captured the attention of philosophy, psychology, and recently neuroscience. Throughout history, emotions were considered a separate entity from thinking and cognition. It was mostly related to irrationality. Descartes claimed emotions were part of the soul, based on his dualism theory. However, the period started with James-Lange changed this perspective. Together with cognitivist views, it has been understood that emotions have a significant influence on cognitive functions. This focus on the relationship between emotions and cognition led researchers to pay attention interaction concept. Neuroscience studies took this concept and strengthened it with integration theory. It has been shown in many studies that emotions have a significant effect on cognitive functions. In this study, I have given studies to show how this integration with perception, decision making, memory, attention, and working memory studies. Visual working memory and attention were mostly used to show this influence. However, findings of emotional influences on cognitive functions showed inconsistency. We wanted to see how one specific emotion, anger, affects visual working memory with the regulated version of the Recency-Probe Paradigm. We used memory sets with violent and neutral items and gave a recognition task to participants. Anger is a relatively less studied emotion compared to others due to its difficulty to measure and induce. We expected that anger-induced participants' reaction times and accuracy rates should differentiate from participants without induction. Even though there was a slight difference, we found no significant difference between the reaction times of the control and experimental group. In terms of accuracy also did not show a significant difference. However, there was a significant difference between reaction times to violent and neutral items inside the groups. We also found that results show inconsistency for the emotional effect on cognitive functions.