Üretim sistemlerinde olası iş kazaları için bir erken uyarı modeli
A Prognastic model for possible occupational accidents in production systems
  1. Tez No: 76420
  2. Yazar: ERCÜMENT N. DİZDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Teknolojideki gelişmeler iş hayatındaki güvenlik yönetiminin önemini artırmıştır. Bu gelişmeler, iş sisteminde insana daha fazla değer vermeyi ve daha fazla yatırımı gerekli kılmıştır. Burada karşımıza şu problem çıkmıştır: Acaba insanların maruz kalabilecekleri kazaları önceden tahmin edip, alınacak tedbirler ile bu kazaları önlemek mümkün müdür? Yapılan bu çalışmada, üretim sistemlerindeki işletmelerin önündeki dönemler bazında atölyelerinde meydana gelebilecek olası iş kazalarının önceden tahmini için bir erken uyarı modeli geliştirilmiştir. Önerilen modelin geçerliliği üretim endüstrisindeki bir işletmede uygulanarak ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in technology increased the importance of safety management in industry. These improvements also resulted in a requirement of more investment and assignment on human in work systems. Here we face this problem: Can we make it possible to forecast the possible accidents that workers can face, and prevent these accidents by taking necessary precautions? In this study made; a prognostic model been developed to forecast the occupational accidents in coming periods at the departments of the facilities in hazardous work systems. The validity of the proposed model has been proved by implementing it into practice in hazardous work systems in manufacturing industry.