Tornalamada kesici kenar ayar açısının kesmeye etkisinin sonlu elemanlarla analizi
Finite elements analysis of the effect of cutting edge entering angle in turning
- Tez No: 76421
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER NALBANT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada; tornalama esnasında oluşan üç eksendeki kesme kuvvetlerini ölçebilecek streyn geyç tipi sekizgen halka dinamometresi tasarlanmış ve Ç1060 malzemeden yapımı gerçekleştirilmiştir. İmal edilen dinamometre 5N- 3OOONluk kesme kuvvetini ölçebilecek kapasitede olup. Dinamometrenin kalibrasyon doğruları lineerdir. Sabit kesme şartlan ve açılannda 45°, 60°, 75° ve 90° lik kesici kenar ayar açısına sahip HSS torna kalemleri ile Ç 1060 malzemenin işlenmesi esnasında oluşan kuvvetler 1680-1325 N arasında değişmiştir. Bu kuvvetlerin torna kalemi üzerinde yarattığı gerilmeler ANSYS sonlu elemanlar paket programı ile hesaplanarak elde edilmiştir. Kesme şartlan ve kesme açılan parametreleri sabit kalmak kaydıyla, kesici kenar ayar açılarının değişimine göre gerilmelerin değişimleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a strain gauge type octagonal ring dynamometer was designed and manufactured from AISI1060 material to measure cutting forces exerted on three axis during turning process. The dynamometer can measure cutting forces in the range of 5 N to 3000 N. Calibration curves of the dynamometer are found to be linear. Under constant cutting conditions, when macMning the C1060 material with HSS cutting tools with 45°, 60° 7 5° and 90° cutting edge entering angles, the exerted forces varied from 1680 N to 1325 N. The strains generated by cutting forces on turning tool were calculated with ANSYS finite elements package program. Pfoviding that cutting conditions parameters were constant, the variations of strains were specified based on variations of cutting edge entering angle.