Bireylerin seyahat motivasyonlarını etkileyen gastronomik unsurlar: Ege bölgesi örneği
Gastronomic factors affecting the travel motivation of individuals: An example of the Aegean region
  1. Tez No: 764211
  2. Yazar: ZEYNEP AKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK EREN VAPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yiyecek ve içecek sektörünün hızla büyümesi ve gastronomi bilim dalına olan ilginin artması ile birlikte gastronomik tüketim yaklaşımlarına ilişkin araştırmalar derinlemesine yapılmaya başlanmıştır. Bu bağlamda gıda seçim süreci modeli oluşturarak insanların gıda tercihine etki eden faktörleri, amaç, kişisel özellikler, ekonomik durum, sosyal statü ve gıdanın içeriği olarak kategorileştirerek açıklanmaktadır. Gıda seçim süreci ile gastronomik tüketim değişkenlerinde rol oynayan faktörler hakkında önemli bilgiler elde edilmiştir. Gastronomik tüketim ekonomik, sosyal ve seçim süreci faktörlerinin yanı sıra sosyolojik açıdan objektiflik, yapısalcılık ve postmodernizm yaklaşımları karşılaştırılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Bunun neticesinde özgün mutfak değerlerinin turizm için cazibe kaynağı olduğu ileri sürülmüş ve gastronominin toplumsal bakış açısındaki çeşitliliğine vurgu yapılmıştır. Gastronomi turizminin pazar payının genişlemesiyle birlikte turizm sektörünün önde gelen çeşitlerinden biri olmuştur. Turizm hareketlerinde gastronominin çekici bir faktör olduğu ve farklı destinasyonlarda yöresel mutfak unsurlarının destinasyon seçiminde turistleri cezbeden bir kavram olarak geliştiği görülmektedir. Gastronomi turizminin ekonomik açıdan ciddi getiri meydana getirmesiyle birlikte markalaşma ve tanıtım çabaları hız kazanmış ve yenilikçi mutfak türleriyle yöresel lezzetlere olan talep artmıştır. Bu durum gastronominin destinasyon tercihinde bir neden olmadan öte destinasyon ziyaretinde esas amaç olmaya başladığını göstermektedir. Bu çalışmada turistlerin seyahat motivasyonlarını etkileyen gastronomik unsurlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid growth of the food and beverage sector and the increasing interest in the science of gastronomy, research on gastronomic consumption approaches has begun to be conducted in depth. In this context, it is explained by creating a food selection process model and categorizing the factors affecting people's food preference as purpose, personal characteristics, economic status, social status and the content of food. Important information has been obtained about the factors that play a role in gastronomic consumption variables through the food selection process. In addition to economic, social and selection process factors, gastronomic consumption has been tried to be explained by comparing the approaches of objectivity, structuralism and postmodernism from a sociological point of view. As a result of this, it was suggested that the original culinary values are a source of attraction for tourism and the diversity of gastronomy from a social point of view was emphasized. With the expansion of the sunday share of gastronomic tourism, it has become one of the leading varieties of the tourism sector. It is seen that gastronomy is an attractive factor in tourism movements and that local culinary elements have developed in different destinations as a concept that attracts tourists in choosing destinations. Along with the fact that gastronomic tourism brings serious economic returns, branding and promotion efforts have gained momentum and the demand for local delicacies has increased with innovative types of cuisine. This situation shows that gastronomy has become the main purpose of visiting destinations other than for no reason in the choice of destination. In this study, the gastronomic elements that affect the travel motivation of tourists are examined.