A comparative study of public policy responses to Covid-19: The cases of South Korea and Turkey
Covid-19'a karşı geliştirilen kamu politikalarının karşılaştırmalı bir analizi: Güney Kore ve Türkiye vakaları
- Tez No: 764212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
COVID-19 salgını Mart 2020'de başladığından beri birçok ülkenin sağlık sistemleri ve altyapıları benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. Buna bağlı olarak hükümetler COVID-19 ile mücadele etmek ve vatandaşlarının sağlık durumlarını takip etmek için çeşitli önlemler almıştır. Bu araştırma, Güney Kore ve Türkiye'nin bu süreçteki kamu politikaları arasındaki temel farklılıkları ve benzerlikleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu tezde, biri gelişmekte (Türkiye) ve diğeri gelişmiş (Güney Kore) ülke olan iki OECD üyesinin kamu politikaları ve kriz yönetimi önlemlerini nasıl bütünleştirdikleri karşılaştırılmaktadır. Ayrıca, pandemi boyunca politika farklılıklarının ve benzerliklerinin nasıl bir seyir izlediği araştırılmaktadır. Son olarak, bu tez politika oluşturma süreçlerini, teknolojik farklılıkları ve diğer ülkeler için politika sonuçlarını tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the COVID-19 pandemic started , the healthcare systems and infrastructures of several countries have faced unprecedented challenges. Accordingly, governments have taken different measures in order to tackle with COVID-19 and to follow their citizens' health situations. This research aims to identify the key differences and similarities between the public policies of South Korea and Turkey in dealing with this challenge. In this thesis, I compare how two OECD members —a developing (Turkey) and a developed (South Korea) country- integrated their public policies and crisis management measures. Also, I investigate how their policy differences and similarities changed over the course of the pandemic. Finally, this thesis discusses policy-making processes, technological differences, and strategies with policy implications for other countries.