Sağlık bilimleri dışı fakülteler ile tıp fakültesi kökenli aktif ders veren akademisyenlerin stresle başa çıkma tarzları, psikolojik sağlamlık ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between stress coping styles, psychological resilience and depression levels of non-health science faculties and medical faculty-based academicians giving active lectures
- Tez No: 764219
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY KARŞIDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı; sağlık bilimleri dışı fakülteler ile tıp fakültesi kökenli aktif ders veren akademisyenlerin stresle başa çıkma tarzları, psikolojik sağlamlık düzeyleri ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma örneklemini Türkiye'de üniversitelerin sağlık bilimleri dışı fakültelerinin dışında farklı fakültelerde ders veren, 50 kadın 50 erkek olmak üzere 100 akademisyen ve Tıp fakültelerinden mezun olan, araştırma hastanelerinde, üniversite hastanelerinde görev yapan 50 kadın 50 erkek olmak üzere 100 öğretim üyesi hekime ulaşılmıştır. Akademisyen hekimler seçilirken; üniversite ile eğitim araştırma hastanelerinde aktif eğitici görevinde yer alan hekimler alınmıştır. Araştırmanın örneklemini toplam 200 kişi oluşturmuştur. Araştırma sürecinde veri toplama aracı olarak Demografik Veri Toplama Formu, Beck Depresyon Ölçeği, Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği'nden yararlanılmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde öncelikle güvenirlik testi uygulanmış, Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız Gruplar T testi, Tek Yönlü Anova testleri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; sağlık bilimleri dışı fakülteler ile tıp fakültesi kökenli aktif ders veren akademisyenlerin stresle başa çıkma tarzları, psikolojik sağlamlık düzeyleri ve depresyon düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Demografik değişkenlere bakıldığında cinsiyet, alkol kullanımı, unvan ve psikolojik destek meslekte çalışma yıllarına göre anlamlı farklar ve yaşa göre anlamlı ilişkiler görülmüştür. Her iki grup için BDE skorunun SBTÖ toplam skoru ile istatiksel olarak bir ilişkisi bulunmamıştır. YPSÖ skoru her iki örneklem grubu için SBTÖ'nün Boyun Eğici Yaklaşım alt ölçeği dışında diğer bütün değişkenler ile ilişkili bulunmuştur. SBTÖ toplam skoru ile YPSÖ skoru arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Çalışmada incelenen değişkenlerin bir arada incelendiği başka bir çalışmaya rastlanmaması ve akademisyenlerle ilgili yapılan az sayıda çalışma olması çalışmamızın yeni akademik çalışmalara ve literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; ; The aim of this study is to examine the relationship between stress coping styles, psychological resilience levels and depression levels of non-health science faculties and medical faculty-based academicians. The sample of the research was reached to 100 academicians, 50 females and 50 males, who teach in different faculties apart from the non-health sciences faculties of universities in Turkey, and 100 faculty members, 50 females and 50 males, who graduated from medical faculties and worked in research hospitals and university hospitals. While selecting academician physicians; Physicians working as active trainers in universities and training and research hospitals were recruited. The sample of the study consisted of a total of 200 people. Demographic Data Collection Form, Beck Depression Scale, Adult Resilience Scale and Stress Coping Styles Scale were used as data collection tools during the research process. In the analysis of the research data, first of all, reliability test was applied, Pearson correlation analysis, Independent Groups T test, One-Way Anova tests were applied. According to the results of the research; No significant difference was found between the stress coping styles, psychological resilience levels and depression levels of non- health science faculties and medical faculty-based academicians. Considering the demographic variables, there were significant differences according to age, gender, alcohol use, title and psychological support, and significant differences according to the years of working in the profession. BDI score was not statistically correlated with the total score of SBTS for both groups. The YPSÖ score was found to be correlated with all other variables for both sample groups, except for the Submissive Approach subscale of SBTS. A positive correlation was found between the SBTS total score and the YPSÖ score. The fact that there is no other study in which the variables examined in the study are examined together and there are few studies on academicians will contribute to new academic studies and literature.