İç girişimciliğin, kariyer memnuniyeti ve iş performansına etkisinde göç niyetinin rolü: Kuşaklararası bir araştırma
The role of migration intention in influence of intrapreneurship on career satisfaction and business performance: An intergenerational study
- Tez No: 764221
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TURUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışma bankacılık, imalat sanayi ve turizm sektörlerinde iç girişimciliğin, kariyer memnuniyeti ve iş performansına etkisinde göç niyetinin rolünü kuşaklararası bir karşılaştırma ile ortaya koymaktır. Antalya ilinde faaliyet gösteren bankacılık, imalat sanayi ve turizm sektörlerinde görev yapan çalışanlar üzerinde anket çalışması yapılmış olup ve analiz sonuçlarının ise hipotezlerimizi desteklediği gözlemlenmiştir. Yapılan bu analizler sonucunda; iç girişimcilik iş performansını pozitif ve anlamlı olarak etkiler, iç girişimcilik kariyer memnuniyetini pozitif ve anlamlı olarak etkiler, iç girişimcilik- iş performansı ilişkisinde göç niyetinin düzenleyici etkisi vardır, iç girişimcilik- kariyer memnuniyeti ilişkisinde göç niyetinin düzenleyici rolü vardır, sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the role of migration intention in the impact of internal entrepreneurship on career satisfaction and employee performance in the banking, manufacturing industry and tourism sectors with an intergenerational comparison. A survey was conducted on employees working in the banking, manufacturing industry and tourism sectors operating in Antalya province, and it was observed that the results of the analysis supported our hypotheses. As a result of this analysis, a positive and significant impact on business performance of internal entrepreneurship, internal positive and significant impact on the career satisfaction of entrepreneurship, internal entrepreneurship - job performance relationship has a regulatory role in the migration intentions of internal entrepreneurship career satisfaction has a regulatory role in the relationship of migration intentions, the results have been achieved.