Ankara Çubuk ilçesinin coğrafi işaretli ürünleri ve yöresel yiyecek içeceklerinin gastronomi turizmi potansiyeli açısından değerlendirilmesi
Evaluation of geographically indicated products and local food and beverages of Ankara Çubuk district in terms of gastronomic tourism potential
- Tez No: 822981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yapılan çalışmanın amacı, Çubuğun yöresel yiyecek içeceklerini tespit edip, unutulmaya yüz tutmuş reçeteleri ortaya çıkarıp kayıt altına alarak, ilçenin yöresel yiyecek içeceklerini ve coğrafi işaretli ürünlerini gastronomi turizmi potansiyeli açısından değerlendirmektir. Çubuğun araştırma sahası olarak seçilmesinin nedeni, gastronomi potansiyelinin olması ve zengin bir mutfağa sahip olduğu varsayımıdır. Araştırmada verilerinin elde edilmesinde nitel araştırma yöntemlerinden, görüşme tekniği kullanılmıştır. Yöresel reçeteleri ve unutulamaya yüz tutmuş reçeteleri kayıt altına alıp gastronomi turizmi potansiyeli açısından değerlendirilip, elde edilen reçetelerin yiyecek içecek işletme menülerinde, ne şekilde yer aldığı, kullanım sıklığı ve ne kadar arttırılabileceği yönünde değerlendirmeler yapılmıştır. Çubuk ilçesinin gastronomi turizm potansiyelinin irdelenmesi, ileriye dönük gelişmesi için Çubuk ilçesi yiyecek içecek alanında faaliyet gösteren işletme sahipleri , çalışanları ve yerel halktan toplam 40 kişi ile görüşme yapılmıştır. Bu kapsamda, araştırmaya katılan gönüllü 40 kişi araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Daha önce yapılan benzer çalışmalarda sorular derlenerek yarı yapılandırılmış iki ayrı görüşme formu hazırlanmış ve kullanılmıştır. Görüşme formu önce yerel halka ve daha sonra Çubuk ilçesinde faaliyet gösteren yiyecek içecek işletmelerine olmak üzere iki aşamalı olarak uygulanmıştır. Çalışma sonucunda 37 adet yöresel yiyecek ve içecek tarifine ulaşılmıştır. Daha sonra bu yöresel yemekler mutfakta uygulanmış ve fotoğraflanmıştır. Araştırma verileri incelendiğinde Çubuğun gastronomi turizm açısından gün geçtikçe geliştiğini söyleyebiliriz. Bunda her yıl yapılan Uluslararası Çubuk Kültür ve Turşu Festivalinin de etkisi büyüktür. Yapılan bu festivalle ilçeye binlerce ziyaretçi yöresel lezzetleri tatmak ve alışveriş için gelmektedir. İşletmelerin ve yerel halkın yöresel yiyecek içeceklere ve coğrafi işaretli ürünlerine sahip çıkma bilincine ulaşmaları için, bu konuda eğitimler düzenlenmesine, işletmelere menülerinde daha çok yöresel yiyecek içeceklere yer vermesi için gerekli destek ve teşviklerin sağlanması ve daha fazla reklam, satış, pazarlama alanında çalışmaların geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to identify the local food and beverages of the Çubuk, to reveal and record the recipes that have been forgotten and to evaluate the local food drinks and geographically marked products of the district in terms of gastronomic tourism potential and to develop gastronomic tourism. The reason why the bar was chosen as a research site is the assumption that it has gastronomic potential the study, by identifying the local food and beverages of the Çubuk, revealing and recording the recipes that were almost forgotten, suggestions were made to evaluate the local food drinks and geographically marked products of the district in terms of gastronomic tourism potential and to develop gastronomic tourism. The reason why the bar was chosen as a research site is the assumption that it has gastronomic potential, a rich cuisine. In the study, interview technique, one of the qualitative research methods, was used to obtain the data. Local recipes and recipes that are about to be forgotten and to evaluate them in terms of gastronomic tourism potential, to evaluate how the obtained recipes are included in the food and beverage business menus, to make evaluations about the frequency of use and how much they can be increased, to examine the gastronomic tourism potential of Çubuk district, to examine what can be done for the future development of Çubuk district business owners and employees operating in the field of food and beverage and A total of 40 local people were interviewed. In this context, 40 volunteers who were interviewed and participated in the study constituted the sample of the research. In similar studies conducted before, a semi-structured interview form was prepared and used by compiling the questions. The interview form was applied in two stages: to the local people and to the food and beverage enterprises operating in Çubuk district. As a result of the study, 37 local food and beverage recipes were reached. Later, these local dishes were applied in the kitchen and photographed. When the research data are examined, we can say that the bar is developing day by day in terms of gastronomy tourism. The International Çubuk Culture and Pickle Festival, which is held every year, also has a great impact on this. With this festival, thousands of visitors come to the district to taste local delicacies and shop. In order for businesses and local people to reach the awareness of protecting local food and beverages and geographically marked products, it is recommended to organize trainings on this subject, to provide the necessary support and incentives for the enterprises to include more local food and beverages in their menus and to develop more advertising, sales and marketing studies.