Evaluation of EFL pre-service teachers' technological pedagogical and content knowledge (TPACK)
Yabancı dil olarak Ingilizce öğretmeni adaylarının teknolojik pedagojik ve içerik bilgilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 764256
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI MİRİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma Türkiye'de yabancı dil olarak İngilizce öğretmeni adaylarının teknoloji kullanımına yönelik teknolojik pedagojik ve içerik bilgisi (TPACK) seviyesini cinsiyet, yaş, günlük internet kullanımı, bölüm seçimi, akademik başarı ve teknoloji kullanımına yönelik güven gibi demografik karakteristiklerle ilişkili olarak ölçmeyi amaçlar. Çalışmanın katılımcıları 100 tane Türk son sınıf yabancı dil olarak İngilizce öğretmeni adaylarıdır. Online ve kâğıt anketler kullanılarak katılımcılardan anonim bir şekilde teknoloji kullanımına yönelik TPACK'larını ölçmeyi hedefleyen anketi doldurarak kendilerini değerlendirmeleri ve belirli demografik karakteristik sorularını cevaplandırmaları istenmiştir. Toplanan verinin nicel olarak değerlendirilmesi sonucunda katılımcılarının TPACK'ları yüksek olarak bulunmuştur. Cinsiyet ile ilgili olarak, erkek katılımcıların teknoloji bilgisinin kadın katılımcılardan yüksek olduğu bulunmuştur. Buna ek olarak, erkeklerin interneti kadınlara göre daha fazla kullandığı gözlemlenmiştir. Bölüm seçimine ilişkin ise, bölümünü isteyerek veya tesadüfen seçen katılımcıların pedagoji bilgisi bu seçimi zorunlu olarak yapanlara göre daha yüksek olarak bulunmuştur. Son olarak, akademik başarı, teknoloji kullanımına yönelik güven ve TPACK arasında bir ilişki gözlemlenmemiştir ancak belirli TPACK altyapıları arasında bazı bağlantılar bulunmuştur. Bu çalışmanın bulgularının alana öğretmen eğitimi programlarının sürekli olarak geliştirilmesi çabasında katkı sağlaması ve dil eğitiminde teknoloji entegrasyonunu daha da desteklemesi umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine Technological Pedagogical and Content Knowledge (TPACK) level of English as a foreign language (EFL) pre-service teachers related to the use of technology in Turkey, who are at their final year in their program, in relation to demographic characteristics such as, gender, age, daily internet use, reason for department choice, academic achievement, and confidence about technology use. The participants of the study were 100 Turkish final year EFL pre-service teachers. Through online and paper surveys, the participants were asked to anonymously complete a self-assessment survey that aims to evaluate their TPACK in relation to technology use and answer some questions about their demographic characteristics. As a result of the quantitative analysis of the data collected, it was found that TPACK level of the participants was high. In terms of gender, it was observed that males had higher technology knowledge than the female participants. In addition, the males were also found to be using internet more than the females. In relation to department choice, the participants who chose their department willingly and coincidentally had higher pedagogy knowledge than the ones who chose their department compulsorily. Lastly, no relationship between academic achievement, perceived level of confidence related to the use of technology and TPACK was observed; however, some connections between particular TPACK sub-constructs were noted. It is hoped that the findings of the study will contribute to the literature in the continuous development of the teacher education programs and further support technology integration into language education.