Covid-19 as a disaster and challenges of managing the pandemic in urban slums: The case of nairobi
Bir afet olarak kovid-19 ve şehir merkezlerinde pandemiyi yönetmenin zorlukları: Nairobi örneği
  1. Tez No: 764297
  2. Yazar: AHMED HUSSEIN OLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet ve Savaş Sonrası İmar ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
COVID-19 salgınının ortaya çıkmasından bu yana, tüm dünyadaki sağlık sistemleri ve altyapısı üzerindeki potansiyel etkisi, araştırılan yayınların çıktıları açısından bilim adamları ve politika yapıcıların büyük ilgisini çekti. Salgına yönelik çözümler geliştirmek amacıyla pandeminin sosyal ve ekonomik etkilerini incelemek amacıyla çeşitli modeller ve tasarımlar oluşturulmuştur. Bununla birlikte, aynı süreklilikte henüz dikkat çekmeyen şey, halk sağlığı müdahalelerinin, büyük ölçüde kentsel yerleşimlerde bulunan büyük ve karmaşık gayri resmi yerleşim yerlerinde geçim kaynaklarını nasıl etkilediği sorusudur. Bu tez, COVID-19 gibi yeni hastalık salgınları sırasında halk sağlığı müdahaleleri ile gayri resmi yerleşim yerlerindeki geçim kaynakları arasındaki ilişkiyi inceleyerek bu boşluğu ele almaya çalışmaktadır. Bu tez, önceki politikaların toplumun belirli kesimlerini, özellikle yoğun nüfuslu kentsel yerleşimlerdekileri, pandeminin doğrudan ve dolaylı sonuçlarına karşı nasıl savunmasız bıraktığını belirlemeyi amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
Since the emergence of the COVID-19 outbreak, its potential impact on the health systems and infrastructure all across the world has drawn significant attention from scholars and policymakers in terms of output of researched publications. Several models and designs have been established to examine the social and economic impacts of the pandemic purposely to develop solutions to the outbreak. However, what is yet to receive attention in the same continuum, is the question of how the public health interventions have impacted livelihoods in the large and complex informal settlements found largely in urban settlements. This thesis strives to address this gap by examining the relationship between public health interventions during novel disease pandemics such as COVID-19 and livelihood in informal settlements. This thesis seeks to identify how previous policies have left certain segments of the society particularly those in densely populated urban settlements vulnerable to direct and indirect consequences of the pandemic.