Şirketlerin uluslarası tedarik zincirini yönetirken karşılaştıkları zorlukları analizi
Analysis of the challenges faced by companies while managing their international supply chains
  1. Tez No: 955840
  2. Yazar: ELYSE DANİEL BEYENG
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmamızın amacı, şirketlerin uluslararası tedarik zincirini yönetirken karşılaştıkları zorlukları analiz etmektir. Bu zorlukların altında yatan nedenleri, özellikle de ekonomik, siyasi, lojistik ve teknolojik faktörleri anlamaktır. Konumuzun seçimi, tedarik zincirlerinin karmaşıklığını artıran ve onları ekonomik ve jeopolitik aksaklıklara karşı savunmasız hale getiren küreselleşme başta olmak üzere çeşitli gözlemlere dayanmaktadır. COVID-19 ve jeopolitik gerilimler gibi son olaylar, tedarik zincirlerinin kırılganlığının altını çizmiştir. Araştırmamız iki ana yönteme dayanmaktadır: belgesel araştırma (akademik literatürün incelenmesi, sektör raporları, uyarlanacak zorlukları ve uygulamaları belirlemek için vaka çalışmaları). İkinci yöntem ise eğilimleri ve korelasyonları belirlemek için nicel verilerin kullanıldığı karma araştırmadır (istatistiksel analiz ve vaka çalışmaları). Araştırmamızın sonuçları, tedarikçilerin ve düzenlemelerin çoğalması nedeniyle tedarik zincirlerinin artan karmaşıklığı ve ekonomik krizler, jeopolitik çatışmalar ve doğal afetlerin neden olduğu yüksek kesinti riski de dahil olmak üzere şirketlerin karşılaştığı bazı önemli zorlukların altını çizdi. Ayrıca lojistik maliyetlerinde de şirketlerin rekabet gücünü sınırlayan bir artış gözlemledik. Bu büyük zorluklara yanıt olarak, başta tedarikçi çeşitlendirmesi ve üretimin kısmen yer değiştirmesi olmak üzere bir dizi yeni stratejiuygulanabilir. Dolayısıyla bu araştırma, şirketlerin tedarik zincirlerini mevcut ve gelecekteki zorluklara karşı güvence altına almak için daha esnek ve teknolojik stratejiler uygulamalarına duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır. Anahtar sözcükler : Uluslararası tedarik zinciri ; Lojistik ; Lojistik zorluklar ;
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to analyse the challenges companies face when managing the international supply chain. It is to understand the underlying causes of these challenges, in particular the economic, political, logistical and technological factors. The choice of our topic is based on several observations, notably globalisation, which increases the complexity of supply chains and makes them vulnerable to economic and geopolitical disruptions. Recent events such as COVID-19 and geopolitical tensions have underlined the vulnerability of supply chains. Our research is based on two main methods: documentary research (review of academic literature, industry reports, case studies to identify challenges and practices to adapt). The second method is mixed research (statistical analysis and case studies) using quantitative data to identify trends and correlations. The results of our research highlighted some of the key challenges facing companies, including the increasing complexity of supply chains due to the proliferation of suppliers and regulations, and the high risk of disruption caused by economic crises, geopolitical conflicts and natural disasters. We also observed an increase in logistics costs, which limits companies' competitiveness. In response to these major challenges, a number of new strategies can be implemented, notably supplier diversification and partial relocation of production. This research therefore emphasises the need for companies to implement more flexible and technological strategies to secure their supply chains against current and future challenges. Keywords : International supply chain ; Logistics ; Logistics challenges ; International strategy