The effect of change in macroeconomic variables on stock returns in selected emerging markets
Seçilmiş gelişmekte olan piyasalarda makroekonomik değişkenlerin hisse senedi getirisine etkisi
  1. Tez No: 628221
  2. Yazar: MUTAWAKIL ABDUL-RAHMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2002:01—2019:12 yılları arasında gelişmekte olan piyasalarda (Brezilya, Rusya, Meksika, Şili, Türkiye, Kore ve Yunanistan) toplam talep, para politikası, petrol fiyatı, ekonomik politika belirsizliği ve jeopolitik risk belirsizliğinin hisse senedi getirileri üzerindeki etkilerini Otoregresif Dağıtılmış Gecikmeli Model (ARDL) ve bounds sınır testi yöntemlerini kullanarak araştırmaktır. Ampirik bulgular, Rusya, Şili ve Türkiye'de çalışmada kullanılan makroekonomik değişkenler ve hisse senedi getirileri arasında uzun dönem koentegrasyon ilişkisi olduğunu, ancak Brezilya, Meksika ve Kore'de ise kointegrasyon ilişkisi olmadığını göstermektedir. Çalışmanın bulguları ayrıca Şili, Türkiye, Kore ve Yunanistan'da hisse senedi getirilerinin uzun dönemde toplam talep değişikliklerine pozitif tepki verdiğini göstermektedir. Ayrıca, Brezilya, Rusya, Meksika ve Yunanistan'da petrol fiyatı değişikliklerinin hisse senedi getirileri üzerindeki etkisi uzun dönemde pozitif ve istatistiksel anlamlıdır. Ayrıca, Rusya, Meksika, Şili ve Türkiye için uzun dönemde para politikası oranlarının hisse senedi getirileri üzerindeki etkisi ise negatif ve istatistiksel anlamlıdır. Üstelik, ekonomi politikası belirsizliği değişiklikleri uzun dönemde Brezilya ve Rusya dışındaki ülkelerde hisse senedi getirilerini önemli ölçüde etkilemektedir. Bununla birlikte, geopolitik risk değişiklikleri uzun dönemde sadece Kore hisse senedi piyasasını negatif yönde etkilemektedir. Bulguların politika sonuçları sonuç bölümünde tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the impacts of changes in aggregate demand, monetary policy rate, oil price, economic policy uncertainty and geopolitical risk variables on stock returns for seven emerging markets (Brazil, Russia, Mexico, Chile, Turkey, Korea, and Greece) by applying Autoregressive Distributed Lag (ARDL) methodology and bounds cointegration test covering the monthly period of 2002:01—2019:12. The findings show the evidence of long-run cointegration relationship between stock returns and macroeconomic variables used in the study for Russia, Chile, Turkey, and Greece but not for Brazil, Mexico, and Korea. The findings also show that stock returns significantly respond positively to aggregate demand changes for Chile, Turkey, Korea and Greece in the long run. In addition, the long-run positive impact of oil price changes on stock returns is significant for Brazil, Russia, Mexico and Greece. Further, in the long-run, monetary policy rate changes have significant negative impacts on stock returns for Russia, Mexico, Chile and Turkey. More so, economic policy uncertainty changes affect significantly on stock returns in the long run for all, except Brazil and Russia. Nevertheless, geopolitical risk changes significantly affect only the Korean stock market negatively in the long run. Policy implications of the findings are discussed in the conclusion section.