Toplu konutun tarihsel gelişimi ve İstanbul kent dokusunda toplu konutun yeri
The historical development of mass housing and the place of mass housing in the urban texture of İstanbul
  1. Tez No: 764314
  2. Yazar: ŞAHİN GÜRZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JÜLİDE EDİRNE ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
TOPLU KONUTUN TARİHSEL GELİŞİMİ VE İSTANBUL KENT DOKUSUNDA TOPLU KONUTUN YERİ Barınma insanoğlunun en temel ihtiyaç ve haklarının başında gelmektedir. Barınma, toplumun tüm katmanları tarafından kolayca ulaşılabilir olmalıdır. Batı ülkelerinde görülen sanayi çalışmalar ve Endüstri Devrimi sonrası çağdaşlaşan şehirlerde konut edinimi ve düşük gelir grubunun barınma sorunu; ekonomik, siyasi ve toplumsal pek çok faktörün de etkisiyle“sosyal konut sorunu”olarak değerlendirilmektedir. Endüstri Devrimi beraberinde çağdaş standartları edinen İngiltere, Almanya, Fransa gibi pek çok ülkede konut sorunu 1800'lü yılların başlarında görülmeye başlanmıştır. Bu ülkelerde barınma sorununa dair çalışmalar yaklaşık 200 yıldır yürütülmektedir. Üretilen çözümlerin hepsi detaylı planlamalar halinde, yalnızca konut üretimini değil bununla birlikte farklı pek çok unsuru da hesaba katarak hazırlanmıştır. Türkiye'de barınma sorunu 1950'li yıllarda büyük kentlerin aldığı yoğun göçler ve bununla birlikte nüfus artışının hız kazanmasıyla başlamıştır. Bu sorunu çözmek adına batıda bu sorun karşısında alınan önlemler, yapılan çalışmalar incelenerek Türkiye'de de konut politikaları oluşturulmaya başlanmıştır. Konut sorununu geçmişten günümüze en çok yaşayan sınıf, düşük gelirli işçi sınıfıdır. Avrupa ülkelerinde bu sorunun çözümü için devletler çalışmalar yapmış gerek sosyal konut kredileri gerekse düşük kiralı konutlar gibi çalışmalarla vatandaşın barınacak yer ihtiyacını insani ölçülerde karşılamışlardır. Günümüze gelindiğinde, kiralık sosyal konut kavramının işlerliğinin olmadığı görülmektedir. Yapılan çalışmada geçmişten günümüze konut kavramı irdelenecek ve günümüzde yaşanan değişimlerle birlikte yeni konut tipleri incelenerek toplu konutların olumlu yönleri ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
THE HISTORICAL DEVELOPMENT OF MASS HOUSING AND THE PLACE OF MASS HOUSING IN THE URBAN TEXTURE OF ISTANBUL Shelter is one of the most basic needs and rights of human beings. Housing should be easily accessible to all layers of society. The industrial studies in Western countries and the problem of housing and low-income accommodation in the cities modernized after the Industrial Revolution; It is considered as a“social housing problem”with the effect of many economic, political and social factors. The housing problem began to be seen in the early 1800s in many countries such as England, Germany and France, which acquired contemporary standards with the Industrial Revolution. Studies on the housing problem in these countries have been carried out for about 200 years. All of the solutions produced have been prepared in detailed planning, taking into account not only the housing production but also many different elements. The housing problem in Turkey started in the 1950s with the intense immigration to big cities and the acceleration of population growth. In order to solve this problem, the measures taken against this problem in the West and the studies carried out were examined and housing policies were started to be formed in Turkey. The class that has experienced the housing problem most from the past to the present is the low-income working class. In European countries, states have worked to solve this problem, and they have met the needs of citizens on a humanitarian scale with works such as social housing loans and low-rent housing. Today, it is seen that the concept of rental social housing does not work. In the study, the concept of housing from the past to the present will be examined and the positive aspects of mass housing will be revealed by examining the new housing types together with the changes experienced today.