Ad-hocracy in local integration governance: A comparison of Altındağ and Çankaya municipalities' approaches to the local integration of Syrian refugees in Ankara
Yerel entegrasyon yönetişiminde adhokrasi: Ankara'daki Suriyeli mültecilerin yerel entegrasyonuna yönelik Altındağ ve Çankaya belediyelerinin yaklaşımlarının karşılaştırılması
- Tez No: 764315
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ONUR UNUTULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
2011 yılında Suriye'den Türkiye'ye kitlesel göç akını başladığında, Türkiye ilk etapta sınır illerinde kurulan kamplarda Suriyeli mültecileri karşıladı. Ancak yıllar geçtikçe Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin sayısı artmış ve çoğu Suriyeli mülteci iş imkanlarının yüksek olduğu şehirlere doğru hareket etmeye başlamıştır. Böylece, Suriye zorunlu göç yönetiminin en ön saflarında yer alan belediyeler, herhangi bir yasal yetkilendirme olmaksızın yeni gelenlere hizmet verme yükümlülüğü ile karşı karşıya kalmıştır. Böyle bir durumda, karar alma ve düzenleyici organları ile yönlendirici rol oynayan merkezi hükümet ile kent düzeyinde entegrasyon zorluklarıyla karşı karşıya kalan belediyeler arasında herhangi bir uyum veya etkileşim olup olmadığını araştırmak oldukça önemlidir. Türkiye'deki Suriyeliler belirsiz bir süre ile geçici koruma statüsüne sahip olduklarından, entegrasyon politikası, belediyelerin yaklaşımlarına da yansıması beklenen ulusal politika adhokrasisi ile şekillenmiştir. Dolayısıyla bu çalışma, Ankara'daki Altındağ ve Çankaya belediye bölgelerinde Suriyelilerin yerel entegrasyonuna ilişkin belediye yaklaşımlarının ne ölçüde ulusal politika adhokrasisinin bir parçası olarak değerlendirilebileceğini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, Altındağ ve Çankaya belediyelerinin karşılaştıkları zorluklar arasında büyük farklılıklar olsa da, belediyelerin yerel entegrasyon çabaları açısından siyasi parti politikalarının çoğu zaman belirleyici olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
When the mass inflows started from Syria to Turkey in 2011, Turkey welcomed the Syrian refugees in the camps that were built in border cities in the first place. However, as the years passed, the number of Syrians who took refuge in Turkey increased, and most Syrians started to mobilize toward the cities where job opportunities are high. So, the local governments at the forefront of the Syrian forced migration management had the responsibility to provide services for the newcomers without any legal authorization. In such a condition, it is quite important to investigate whether there is any congruence or interplay between the central government playing the steering role with its decision-making and regulatory bodies and the municipalities facing the challenges of integration at the city level. Since the Syrians in Turkey have temporary protection status for an indefinite time period, the integration policy development has been characterized by the national policy ad-hocracy, which is also expected to be reflected in the responses of the municipalities. Hence, this study aims to analyze the extent that the approaches regarding the local integration of Syrians in Altındağ and Çankaya municipal districts in Ankara could be considered as part of the national policy ad-hocracy. This study revealed that although there are great differences between the difficulties faced by Altındağ and Çankaya municipalities, political party policies are often decisive in terms of local integration efforts of municipalities.