Kolorektal kanserlerde PD1, PDL1 ve tümör mikroçevresi lenfoid yanıtın klinikopatolojik parametrelerle ilişkisi
Relationship between PD1, PDL1 and tumor microenvironment lymphoid response and clinicopathological parameters in colorectal cancers
  1. Tez No: 764345
  2. Yazar: KÜBRA ATAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ZERNGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Kolorektal kanserler (KRK) görülme insidansı ve prognoz açısından günümüzde halen önemini korumaktadır. Son zamanlarda immunterapide hedefe yönelik yeni stratejiler tanımlanmış olup bunlar arasında PD1, PDL1 ve ilişkili yolaklar oldukça umut vericidir. Bu çalışma KRK olgularında PD1, PDL1 ve tümör mikroçevresi lenfoid yanıt ile klinikopatolojik parametreler arasındaki ilişki araştırılmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza 2010-2019 yılları arasında KRK tanısı almış 127 vaka dahil edilmiştir. Bu olgularda immünhistokimyasal olarak PD1 ve PDL1 ekspresyonları değerlendirilmiştir. Ayrıca tümör mikroçevresindeki lenfoid yanıt (tümör stromasındaki lenfoid infiltrasyon, tümör içerisindeki lenfoid infiltrasyon, lenfoid agregat varlığı, lenfoid folikül varlığı ve nötrofil üstünlüğü) ile klinikopatolojik parametreler arasındaki ilişki istatistiksel olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 2010-2019 yılları arasında KRK tanısı almış 127 vaka dahil edilmiştir. Bu olgularda immünhistokimyasal olarak PD1 ve PDL1 ekspresyonları değerlendirilmiştir. Ayrıca tümör mikroçevresindeki lenfoid yanıt (tümör stromasındaki lenfoid infiltrasyon, tümör içerisindeki lenfoid infiltrasyon, lenfoid agregat varlığı, lenfoid folikül varlığı ve nötrofil üstünlüğü) ile klinikopatolojik parametreler arasındaki ilişki istatistiksel olarak incelenmiştir. Bulgular: İleri evredeki KRK olgularında lenfovasküler invazyon, perinöral invazyon ve lenf nodu metastaz görülme sıklığı artmıştır. PD1 ekspresyonu izlenen KRK vakalarında lenf nodu metastazı ve yüksek patolojik tümör evresi daha az sıklıkta izlenmiştir. Tümör stroması lenfoid infiltrasyonu şiddetli olan olgularda daha düşük oranda perinöral invazyon izlenmiştir. Lenfoid agregat mevcut olan hastalarda lenfovasküler invazyon anlamlı olarak daha yüksek oranda tespit edilmiştir. Ayıca tümör stroması lenfoid infiltrasyonu, lenfoid agregat ve lenfoid folikül varlığı arasında anlamlı istatistiksel ilişki saptanmıştır. Tümör içerisinde lenfoid infiltrasyon tespit edilmeyen KRK vakalarında lenf nodu metastazı görülme sıklığı artmıştır. PDL1 ekspresyonu, lenfoid folikül varlığı ve nötrofil üstünlüğü ile klinikopatolojik parametreler arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Sonuç: Çalışmamızda PD1 ekspresyonu ve tümör mikroçevresi lenfoid yanıtın KRK'da iyi bir prognostik gösterge olduğu sonucuna varılmış olup bu biyobelirteçler, uygun hedefe yönelik tedavilerin planlanması ve yürütülmesi için umut verici olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Colorectal cancers (CRC) still maintain their importance in terms of incidence and prognosis. Recently, new targeted strategies have been described in immunotherapy, among which PD1, PDL1 and related pathways are very promising. In this study investigated the relationship between PD1, PDL1 and tumor microenvironment lymphoid response and clinicopathological parameters in CRC cases. Material and Methods: 127 cases diagnosed with CRC between 2010-2019 were included in our study. In these cases, PD1 and PDL1 expressions were evaluated immunohistochemically. In addition, the relationship between the lymphoid response in the tumor microenvironment (lymphoid infiltration in the tumor stroma, lymphoid infiltration in the tumor, the presence of lymphoid aggregates, the presence of lymphoid follicles and neutrophil predominance) and clinicopathological parameters was investigated statistically. Results: The incidence of lymphovascular invasion, perineural invasion and lymph node metastasis is increased in patients with advanced CRC. Lymph node metastasis and high pathological tumor stage were observed less frequently in CRC cases with PD1 expression. A lower rate of perineural invasion was observed in cases with severe tumor stroma lymphoid infiltration. Lymphovascular invasion was detected at a significantly higher rate in patients with lymphoid aggregates. In addition, a significant statistical relationship was found between tumor stroma lymphoid infiltration, lymphoid aggregate and lymphoid follicle presence. The incidence of lymph node metastasis increased in CRC cases without lymphoid infiltration within the tumor. No significant correlation was found between PDL1 expression, lymphoid follicle presence and neutrophil predominance and clinicopathological parameters. Conclusion: In our study, it was concluded that PD1 expression and tumor microenvironment lymphoid response are good prognostic indicators in CRC, and these biomarkers may be promising for the planning and execution of appropriate targeted therapies.