Investigating mathematics teacher educators' specialised knowledge for teaching geometric transformations
Matematik öğretmen eğitimcilerinin geometrik dönüşümleri öğretme konusundaki uzman bilgisinin incelenmesi
  1. Tez No: 764349
  2. Yazar: HÜSNİYE AYBÜKE BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEREN KARAGÖZ AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma üç matematik öğretmen eğitimcisinin geometrik dönüşümler konusundaki uzman bilgisini incelenmiştir. Bu amaçla, matematik öğretmen eğitimcilerinin geometrik dönüşümlerin tanımları ve özellikleri hakkındaki matematiksel bilgileri ve konu ile ilgili düşünme biçimlerine ve öğrencilerin anlamalarını geliştirmeye ve öğrencilerin zorluklarını aşmaya yönelik öğretim stratejilerine ilişkin pedagojik alan bilgileri incelenmiştir. Bu çalışmada nitel araştırma deseni kullanılmıştır ve matematik öğretmenlerinin uzmanlık bilgisi (MTSK) modeli çerçeve olarak kullanılmıştır. Matematik öğretmen eğitimcilerin bu konuyu nasıl kavramlaştırdıklarını anlamak amacıyla, katılımcılarla yaklaşık bir saat süren görüşmeler yapılmıştır. Sonuçlar, tüm katılımcıların geometrik dönüşümleri hareket ve fonksiyon olarak iki şekilde tanımladığını gösterdi. Matematik öğretmen eğitimcileri geometrik dönüşümlerin hareket anlayışının okul müfredatlarında görüldüğüne dikkat çekti. Diğer yandan, geometrik dönüşümleri APOS teorisini kullanarak açıkladılar. Hareket anlayışının eylem düzeyinde olduğu ve fonksiyon anlayışının hem süreç düzeyinde hem de nesne düzeyinde olabileceği bulgulandı. Sonuçlar öğrencilerin düzlemin geometrik dönüşümlerin tanım kümesi olduğunu kavramsallaştırmaları için farklı uzaylardaki fonksiyonlarla çalışmaya alışmaları gerektiğini gösterdi. Sonuçlar, matematik eğitimcilerinin bakış açısından, yansımanın öğrenciler için en kolay ve dönmenin en zor dönüşüm olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, matematik eğitimcileri, dönüşümleri yansıma ile öğretmeye başlamanın iyi bir başlangıç olabileceğini savunmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In this study, three mathematics teacher educators'(MTEs) specialised knowledge for geometric transformations was explored. In this regard, MTEs' mathematical knowledge about geometric transformations including the definitions and properties and their' pedagogical content knowledge regarding the thinking ways of students about geometric transformations, the teaching strategies to develop students' understandings and to overcome students' difficulties were examined. Data were collected qualitatively in one-hour long structured interviews. Results showed that all participants defined geometric transformations in two ways: namely, as a motion and as a function. MTEs pointed that motion conception of geometric transformations is seen in school curricula; while, the function understanding is mostly delayed until the university level. MTEs also defined geometric transformations by using APOS theory in which they considered motion understanding at the action level, and function understanding both at the process level and the object level. Results further pointed to what MTEs consider as important in terms of the difficulties learners might possibly have and what strategies might be useful to overcome them. Particularly, results indicated that MTEs consider learners' need to get used to studying with different functions in different spaces as well as their understanding of plane, R^2, as important to conceptualize the domain and the range of geometric transformations as the whole plane. In addition, Results further showed that MTEs consider that reflection is the easiest transformation for the learners and rotation is the hardest one. Thus, they recommend that it might be a good strategy to start teaching transformations with reflection.