COVİD-19 şüphesi ile çocuğunu hastaneye getiren ebeveynlerin COVİD-19 korkusu ve durumluk-sürekli kaygı düzeylerinin belirlenmesi
Determination of COVİD-19 fear and state-trait anxiety levels of parents WHO bring their children to hospital with suspicion of COVİD-19
  1. Tez No: 764354
  2. Yazar: SEDA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDAĞ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma Covid-19 şüphesi ile çocuğunu hastaneye getiren ebeveynlerin Covid-19 korkusu ve durumluk-sürekli kaygı düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 1 Ocak 2021-1 Nisan 2021 tarihleri arasında, Sivas Numune Hastanesi Çocuk Acil Servisine Covid-19 şüphesiyle çocuğunu getiren 18 yaş ve üzeri, gönüllü olarak çalışmaya katılan 410 ebeveyn ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, 'Kişisel Bilgi Formu', 'Covid-19 Korkusu Ölçeği' ve 'Durumluk Sürekli Kaygı Ölçeği' kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı ve kurum izinleri alınmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde, SPSS 23.0 programı kullanılarak tanımlayıcı istatistik testleri ile sayı ve yüzdelik dağılımlar, t testi, ANOVA varyans analizi, Pearson Korelasyon analizi ve Lineer Regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as a descriptive and cross-sectional study in order to determine the fear of Covid-19 and state-trait anxiety levels of parents who brought their children to the hospital with the suspicion of Covid-19. The research was carried out with 410 parents aged 18 years and older who voluntarily participated in the study, who applied to the Sivas Numune Hospital Pediatric Emergency Service between January 1, 2021 and April 1, 2021 with suspicion of Covid-19. Research data were obtained by using the 'Personal Information Form', the 'Covid-19 Fear Scale' and the 'State Trait Anxiety Scale'. In order to conduct the research, institutional permissions were obtained with the approval of the ethics committee. In the evaluation of the research data, descriptive statistics tests, number and percentage distributions, t test, ANOVA analysis of variance, Pearson Correlation analysis and Linear Regression analysis were used by using SPSS 23.0 program.