Kripto paraların hukuki niteliği ve icra hukuku kapsamında değerlendirilmesi
Legal nature of cryptocurrencies and evaluation within the scope of execution law
- Tez No: 764389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİBE KURT KONCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez çalışmasının konusu, son yıllarda kullanımı oldukça artan kripto paraların hukuki niteliği ile icra hukuku açısından değerlendirilmesidir. Kripto paralar, herhangi bir merkezi otoriteye ihtiyaç duymaması, kişiler arası transferinin hızlı ve düşük maliyetli olması, gizlilik ve güvenliği sağlaması gibi özellikleri nedeniyle finans dünyasında önemli bir dönüm noktası olarak görülmektedir. Kripto paraların hukuki niteliğine ilişkin genel kabul görmüş bir tespit henüz bulunmamaktadır. Kripto paraların hukuki niteliğinin belli olmaması, hukuk alanındaki uyuşmazlıkların çözümünü de zorlaştırmaktadır. Çalışmada, kripto paraların daha iyi anlaşılabilmesi için öncelikle para, elektronik para ve kripto para kavramları, tarihçeleri ve fonksiyonları ile blok zinciri teknolojisi ele alınmıştır. Daha sonra kripto paraların hukuki niteliği kapsamındaki ihtimaller değerlendirilerek, karşılaştırmalı hukuk açısından ülkelerin bu alandaki çalışmaları ve uygulamaları incelenmiştir. Kripto paraların icra hukuku açısından takibe ve hacze konu edilebilirliği değerlendirilerek, bu kapsamda önerilere yer verilmiştir. Son olarak, kripto paraların hukuk uygulayıcıları arasında bilinirliği ile icra hukuku uygulamaları hakkındaki hukuk uygulayıcılarının görüşlerinin belirlenmesi için bir anket araştırması yapılarak, elde edilen bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the legal nature of cryptocurrencies, which have been widely used in recent years, and their evaluation in terms of enforcement law. Cryptocurrencies are seen as an important milestone in the financial world due to their features such as not needing any central authority, fast and low cost transfer, and providing privacy and security. There is no generally accepted determination regarding the legal nature of cryptocurrencies yet. The uncertainty of the legal nature of cryptocurrencies also complicates the resolution of disputes in the field of law. In this study, first of all, the concepts, history and functions of money, electronic money and cryptocurrency and also the blockchain technology are discussed. Then, the possibilities within the scope of the legal nature of cryptocurrencies were evaluated, and the studies and practices of countries in this field were examined. The ability of cryptocurrencies to be subject to enforcement proceedings and seizure in terms of enforcement law has been evaluated, and suggestions have been presented in this context. Finally, a survey was conducted to determine the awareness of cryptocurrencies by the legal community and the views of the legal community on enforcement law practices, and the findings were interpreted.