Güneş enerjisinden elektrik enerjisi üreten işletmelerde muhasebe yapısı ve maliyet sisteminin incelenmesi: Bir işletme uygulaması
Analysis cost system and accounting structure in business producing electricity energy from solar energy: A business application
  1. Tez No: 764416
  2. Yazar: SEMA POYRAZ CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİ ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın amacı, enerji gereksinimi katlanarak artan dünya düzeni içinde rezervleri hızla tükenme riskiyle karşı karşıya olan fosil kaynakların yerine alternatif oluşturacak yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim yapmayı kendisine konu edinen işletmelerin muhasebe yapılarını ve işlemlerini incelemektir. Enerji kaynakları bakımından kendi kendine yeterli olamayan ülkelerin enerjide dışa bağımlılıkları yüksektir. Türkiye, yenilenebilir enerji kaynaklarının çeşitliliği bakımından zengin bir ülkedir. Bu nedenle yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim yapmak ve sektörü geliştirmeye yönelik teşvik mekanizmaları ile fark yaratmak amacıyla ülkemizin mevcut potansiyel yapısı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Güneş enerjine dayalı olarak üretim yapan gerçek bir enerji santralinin kurulum ve üretim faaliyetleri, işletmenin muhasebe verileri üzerinden analiz edilerek VUK ve TMS'ye göre karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Enerji alanında üretim yapan, enerji alanında yatırım yapmak isteyen her türlü bilgi kullanıcılarına muhasebe ile ilgili özellikli durumları somut uygulama ile açıklamayı hedefleyen bu çalışmada, yeniden değerleme konusu da ele alınmak suretiyle işletmenin amortismana tabi iktisadi kıymetleri üzerinden yeniden değerleme yapılmıştır. Sonuç olarak enerji bağımsızlığını artırmak isteyen Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim yapan benzer santrallerinde de karşılaşabilecekleri muhasebe işlemlerine örnek oluşturabilecek bir yapı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the accounting structures and transactions of enterprises that make production based on renewable energy resources, which will create an alternative to fossil resources, which are facing the risk of rapidly depleting their reserves in the world order whose energy needs are increasing exponentially. Countries that are not self-sufficient in terms of energy resources are highly dependent on foreign energy. Turkey is a country rich in diversity of renewable energy sources. For this reason, the current potential structure of our country has been tried to be revealed in order to make production based on renewable energy sources and to make a difference with incentive mechanisms for developing the sector. The installation and production activities of a real power plant that produces based on solar energy are analyzed over the accounting data of the enterprise and compared according to VUK and TMS. In this study, which aims to explain the specific situations with detailed examples to all kinds of information users who make production in the field of energy and want to invest in the field of energy, revaluation has been made over the economic assets of the enterprise subject to depreciation by also considering the revaluation issue. As a result, it has been tried to present a structure that can set an example for the accounting transactions that Turkey may encounter in similar power plants that produce based on renewable energy sources, which want to increase energy independence.