Türkiye'de vergi harcamalarının incelenmesi
Analysis of tax expenditures in Turkey
  1. Tez No: 764417
  2. Yazar: GÖZDE ÜNAL ESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYFİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kamu hizmetlerinin sunumu için yapılan harcamalarını temel finansman kaynağı olan vergilerden hükümetler kimi zaman muafiyet, istisna ve indirimler yoluyla kısmen veya tamamen vazgeçmekte, böylece büyüme, istihdam, gelir dağılımı ve kaynakların etkin tahsisi üzerinde önemli etkiler yaratılmaktadır. Devletin vergi gelirlerinde azalmaya neden olan ve kamu harcamalarına benzer bir etki yaratan bu vergi harcamalarına birtakım ekonomik ve sosyal amaçları gerçekleştirmek üzere başvurulmaktadır. Maliye politikasının etkinliği ile bölgesel ve sektörel yatırımların teşviki açısından vergi harcamalarının boyutunun ve bileşiminin optimal bir şekilde belirlenmesi ve bu harcamaların tutarının doğru olarak hesaplanması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Governments sometimes give up partially or completely from taxes, which are the main source of financing for the provision of public services, through exemptions, exceptions and discounts, thus creating significant effects on growth, employment, income distribution and effective allocation of resources. These tax expenditures, which cause a decrease in the tax revenues of the state and have a similar effect to public expenditures, are applied to achieve some economic and social objectives. It is important to determine the size and composition of tax expenditures in an optimal way and to calculate the amount of these expenditures correctly in terms of the efficiency of the fiscal policy and the promotion of regional and sectoral investments.