Development of an implantable vagus nerve stimulator
Vücut içerisine yerleştirilebilecek vagus sinir uyarıcısının geliştirilmesi
- Tez No: 764420
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ OĞUZ GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Mekatronik Mühendisliği, Bioengineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sinir uyarımı nöroterapide uzun süredir kullanılmaktadır, ancak son yıllarda vagus sinir uyarımı tedavisi daha popüler hale gelmektedir. Vagus sinir uyarımı depresyon, epilepsi gibi nörolojik ilaca dirençli hastalıklarda ve ayrıca obezite, migren, felç gibi hastalıklarda etkilidir. Bu amaçla nörostimülasyon elektrotlarının geliştirilmesi bu hastalıkların tedavisinde kilit noktadır. Öte yandan, stimülasyon parametreleri de nörostimülasyonda önemli bir role sahiptir. Bu tezin amacı çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek alternatif ve oldukça etkili bir tedavi yöntemi olarak vagus sinir uyarıcısının geliştirilmesidir. Sinir dokusunu oluşturan yapıların elektriksel ve anatomik özelliklerinin belirlenmesinde literatürde halihazırda yapılmış çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmalar referans alınarak, nöromodülasyon parametrelerinin optimal değerlerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Sinirin uyarımının doğru şekilde yapılması için nöromodülasyon parametreleri belirlenmiştir. Sinir uyarımı ve vagus sinir uyarımı için sinir üzerine farklı akım, frekans ve dalga şekillerinde uyarımlar uygulanmıştır. Deneysel etkilerin sonuçlarının gözlemlenmesi amacı ile nöral aktivite ölçümü için pH ölçüm sistemi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nerve stimulation has long been used in neurotherapy, but in recent years vagus nerve stimulation therapy has become more popular. Vagus nerve stimulation is effective in neurological drug-resistant diseases such as depression and epilepsy, as well as in diseases such as obesity, migraine and stroke. For this purpose, the development of neurostimulation electrodes is a key point in the treatment of these diseases. On the other hand, stimulation parameters also have an important role in neurostimulation. The aim of this thesis is to develop vagus nerve stimulator as an alternative and highly effective treatment method that can be used in the treatment of various diseases. There are studies in the literature to determine the electrical and anatomical properties of the structures that make up the nervous tissue. With reference to these studies, it was aimed to determine the optimal values of neuromodulation parameters. Neuromodulation parameters have been determined for the correct excitation of the nerve. For nerve stimulation and vagus nerve stimulation, different currents, frequencies and waveforms were applied to the nerve. In order to observe the results of the experimental effects, a pH measurement system has been developed for the measurement of neural activity.